Özel röportaj: Stratasys’in kurucusu Scott Crump
emekliye ayrılıyor

Fused Deposition Modeling (FDM) teknolojisinin mucidi ve 3D baskının önde gelen şirketlerinden Stratasys’in kurucusu Scott Crump, Stratasys’te çeşitli görevlerde 30 yıldan fazla bir süre bulunduktan sonra emekli olmaya karar verdi.

Crump, 1989 yılında eşi Lisa ile birlikte Stratasys’i kurduktan sonra şirketi CEO olarak yönetti. CTO’luk da yapan Crump, son olarak Stratasys’in Yönetim Kurulu Başkanı rolünü üstlendi. FDM teknolojisini, dünyada en çok kullanılan 3D baskı süreci haline getirerek eklemeli imalat endüstrisinde büyük saygı gören Crump, 2017’de TCT Onur Listesi’ne giren ilk beş kişi arasındaydı ve üç yıl önce Minnesota Mucitler Onur Listesi’ne girdi.

Yalnızca TCT Magazine’e konuşan Crump, 3D baskı endüstrisindeki kariyerini “harika bir yolculuk” olarak nitelendiriyor. Crump, “Stratasys emin ellerde ve kişisel hayatımdaki diğer şeylere odaklanmaya hazırım. Bir şekilde uzaklaşmanın doğru zaman olduğunu hissettim.” diyor.

Scott Crump’ı tanıyan çoğu insan için, onun mucit ve kurucu hikayesi 1989’da bir patent başvurusu ve bir işletmenin tescili ile başlar. Ancak 1950’lerin başında doğmuş, makine mühendisliği derecesi ve ek bir girişimcilik yeterliliği almış olan Crump, o zamana kadar kariyerinde sadece birkaç yıl geçirmişti. FDM’nin mutfaktaki sıcak tutkal tabancasının ve oyuncak kurbağanın nasıl yaratıldıığının hikayesi, eklemeli imalat endüstrisinde ünlü olsa da, bir 3D baskı teknolojisinin doğuşu aslında hiçbir yerden çıkmadı.

Crump, yeni baskılı devre kartı boşaltıcı ile yarı iletken endüstrisine hizmet vermeyi amaçlayan Idea Incorporated adlı bir şirkete katılmadan önce, ilk olarak oyuncak organizasyonları için ağ örgülü çantalar yapan bir start-up’a dahil oldu. Bu kadar talep gören bir ürün, şirketin halka açılmasını sağladı. Ancak işletme bir sonraki adımı atmayı ve pazardaki birinciliği hedeflediğinde işler daha az sorunsuz gidecekti.

Crump, “Prototipleme yapmak o kadar uzun sürdü ki- dört yıl- piyasayı kaçırdık. Pazarı kaçırdık ve gelirler sabit kaldı. Sadece maddi sıkıntılar değil, profesyonel açıklar da vardı. O sırada insanların hızlı prototipleme makinesi kullanabileceğini fark ettim.” diyor.

Crump, tipik olarak ‘plandan prototipe’ geçme süresinin uzunluğuyla ilgili hayal kırıklığından dolayı, yarı katı plastik jelleri denemeye başladı. Kızı için bir tutkal tabancasıyla oyuncak kurbağa katmanını katman katman manuel olarak hazırladı. Crump, ” Kızım, Stratasys’in ilk son kullanıcısı” diyor. Crump, bu süreci otomatikleştirmek, hatta oyuncak kurbağanın yaratılışını orijinal patentte detaylandırmak, hızlı bir prototipleme olarak pazarlama fikriyle parçalar oluşturmak için her biri biriktirilmiş plastik filamenti hassas bir sıcaklık kontrol sıvılaştırıcıyla besleyen yedi prototip makinesi tasarladı ve ofisler için tasarlanan bu hızlı prototipleme makinesinin fiyatı yaklaşık 12.000 $’dı.

İlk FDM platformunun bu yedi ürününden sonra, Stratasys ilk ürününü piyasaya sundu. Crump, bunu bir fikrin onu konfor alanından çıkmaya zorlayacağı ilk örneği olarak sayıyor. Daha sonra, kişinin konfor alanından çıkmasının, fikir üretmesine yardımcı olacağını düşünerek bu süreci tersine çevirdi. Bu tekniğe olan ısrarından ve kişiliğinden dolayı endüstri danışmanı Todd Grimm ile ateş başında yaptığı bir sohbet sonrasında başlayan dostlukları, kariyeri boyunca devam etti. Todd Grimm, ilk günden emekli olmadan sadece 48 saat önceye kadar, Crump’ın yanında durdu.

Yaratıcılık nöbetleri, kişinin kafasındaki frekanslarla ve hayallere sürüklenmesiyle ilgili olsa da, kişinin konfor alanını genişletmek, yeni ve beklenmedik durumlara uyum sağlamanın anahtarı olarak kabul edilir. İlk etapta FDM’nin icadı olan fikir, Crump’ın “yeni bir gerçekliğe” girerken konfor alanını test etmek için yeterliyken, kariyeri boyunca kendini yeni şeyler yapmaya mecbur hissetti ve kuralların dışında konfor alanını genişletmek istedi.

“İşe geri dönüyorsun, rahatsız bir duruma bakıyorsun ve diyorsun ki, boğalarla koşmakla, Cape Town’daki kafeslerde bir köpekbalığına bakmakla veya dağa tırmanırken ve bir boşluktan atlarken 1000 fit aşağıya bakmakla kıyaslanamaz- bu başka bir şey.” diyor.

Son 30 yılda Crump tüm bunları gerçekten mecazi olarak yaptı.

Tırmanış

Stratasys’in başlangıcı, birçok teknoloji şirketi gibi, bir garajda ortaya çıktı. Crump, günlük ödeme yapan işlerde çalıştıktan sonra akşam FDM makineleriyle uğraşıyordu. Stratasys’in Minnesota ve İsrail’de iki merkezi, 2.000 çalışanı ve sektördeki en büyük ürün portföylerinden biri olan bir şirket olma yolundaki ilk basamağı, Şikago’daki IMTS ticaret fuarındaki ilk katılımcısı olmasıydı. Bu fuardan bu yana pazarlama çabaları çarpıcı bir şekilde gelişti ve Crumps, aileden olmayan ilk çalışanları ile birlikte, “Canlı Prototipleme” yazan basit bir işaretle kalabalıkları ikna etmeyi başardılar.

Üç kişi olarak, FDM sistemini 200.000 dolardan fazla, yani orijinal hedef fiyatın neredeyse 20 katına satıyorlardı. Yine de bu sistem çok popülerdi. Crump, “Müşteriler bu kadarını ödemeye istekliydi ve kısa süre sonra boyutu her yıl ikiye katladık.” diyor. Bu üstel büyüme sayesinde, Stratasys’in ürünlerinde daha fazla geliştirme yapmaya yardımcı olmak için makine mühendisleri, elektronik mühendisleri, yazılım, malzeme ve entegrasyon mühendisleri işe alındı. Bu erken işe alınanlardan bazıları bugün hala şirkette çalışıyor.

Görünüşe göre, yeni işe alınanların ilk satışlarla aynı zamana denk gelmesi harika bir başlangıçtı. Ancak Finans Direktörü vekili olarak Crump paranın tükendiğini görebiliyordu. Şirketin 90.000 $ ‘lık yatırım yapması gerektiğine dair ilk tahmini, başa baş noktası için 29.9 milyon $’ a ulaştı. Olağandışı değil, ancak bu, şirketin işini sürdürmek için arkadaşlarından ve aileden daha uzağa bakması gerektiği anlamına geliyordu.

1990’ların başında 74 risk sermayesi firması ile görüşmeler yapıldı. Yalnızca bir kişi Stratasys’in bir yıl içinde beş birim satarak 600.000 $ ‘ı almasını gerektiren bir düzenlemeye yatırım yapmayı kabul etti, “bunu neredeyse hiç yapmadık” ve ikinci yılda 600.000 $ daha aldı. Şirketi birkaç yıllığına bağladı, ancak on yılın ortasında. Daha fazlasına ihtiyaçları vardı.

Crump, “Özel yerleştirme yoluyla, çoğu yerel olmak üzere beş milyon daha toplamaya çalıştık. Başarısız olduk.” diye hatırlıyor.” Alternatifimiz, Stratasys’in kapılarını kapatmak geldi, bu büyük bir mesele, sadece kapıları kapatın, ya da halka açılabiliriz. ” Cesurca, şirket ikincisini seçti ve başarılı bir şekilde başardı. “1994 yılında NASDAQ’da 7 milyon dolarlık bir halka arz gerçekleştirdik, bu da işi istikrara kavuşturmamızı, çalışanları hisse senedi seçenekleriyle ödüllendirmemizi ve Ford gibi Fortune 500 şirketlerinde itibar kazanmamızı sağladı. Bu, endüstriyel bir 3D baskı şirketi olarak liderliğimizin yolunu gerçekten açtı. Aynı zamanda, kısa süre içinde halka açık hisse haline gelen, orijinal 7 milyon dolardan 32 milyon doların üzerine çıkarmamıza olanak sağladı. “

NASDAQ borsasına yerleştirilmesiyle Stratasys’in geleceği güvendeydi. Şirket, beş sektördeki kuruluşların FDM teknolojisini denediğini gören beta aşamasına geçerek artık ilerlemeye hazırdı. Bir havacılık müşterisine ek olarak, tıbbi alanda özelleştirilmiş kalça implantları için döküm uygulamalarının üretiminde teknolojinin performansını değerlendiren Biomet vardı. Crump dünyayı sarsan değil, esas olarak daha hızlı yazılım ve daha yüksek çözünürlüklü parçalara olan ihtiyaca odaklandı. Tüketici alanında ise 3M son derece etkilendi. Stratasys’in üstün bir baskı kafasını karakterize etmesine izin vererek uzmanlığını sundu. Ayrıca, parçayı oluştururken desteklemenin bir yolunun iyi bir fikir olabileceği önerildi. Stratasys daha sonra parçaya teğet olarak destek yapıları inşa etmek için bir yöntem icat etti ve patentini aldı. General Motors ve Pittsburgh Eyalet Üniversitesi diğer beta kullanıcıları oldu.

Bu iki yıllık beta aşamasında üretilecek tüm parçalar tek bir malzemeden yapıldı. Geri bildirimler genellikle farklı olsa da, beta kullanıcılarının ortak fikirde olduğu görüş materyalin performansıydı.

Crump, “Her şeyden bir çıkarım olsaydı, daha güçlü bir temel malzememiz olmalıydı. Çok fazla araştırma yaptık. Bugünün en büyüğü ve kesinlikle prototipleme için en iyisi olan ABS’yi bulduk. Bunları teslim aldığımızda, bazılarından birden fazla sipariş almaya başladık ve gerçekten iyiydik, ama bu uzun zaman aldı. Bu, sahip olduğumuz en uzun betaydı. “

90’lı yıllarda kapsamlı bir kullanıcı tabanı oluştururken zaman hızlı geçti ve neredeyse yüzyılın başına geldik. Şimdiye kadar, makineler, yapısal parçalara ihtiyaç duyan Chrysler’in taleplerini yönlendirirken, çok zorlu bir yolculukta birkaç inçten başlayıp birkaç fitte sona eren, giderek daha büyük boyutlarda parçalar yazdırıyorduk. Biomet, Stratasys’in yapısal bütünlüğe sahip olmadığımız için üzerinde çalıştığı bir tıbbi üründen bir süreliğine uzaklaşmasıyla talepleri yüksek kalan bir diğeri müşteriydi. Yazılımlar bu sefer de uzun bir yol kat etti. Üretimi desteklemeye ek olarak, kullanıcılar tek bir platformda dilimleme ve sabitleme yetenekleri istiyordu. Stratasys ve 3D Systems bu sorunları çözmek için çaba sarf etse de, ObJet ve EOS gibi şirketlerin hızlı prototipleme donanımında ekstra rekabet sağlamasıyla Materialise bu alanda lider olarak ortaya çıktı.

Crump, “Uygulamalar, temel teknoloji çözümlerinden 100 kat daha fazla gelişti ve bu çok memnuniyetle karşılandı. Tasarım ofislerinde şimdiye kadar yüz binlerce gerçek hızlı prototipleme uygulaması üretti. “

Stratasys’in FDM teknolojisinin uygulamaları arasında, ABD genelinde yol testine tabi tutulan ve şirkete CNN kapsamına giren bir arabadaki işlevsel prototip parçalar ve montaj sırasında parçaları yerinde tutan bir vakum şirketi için bir üretim fikstürü vardı. 2000’li yıllar boyunca Stratasys, 3D baskı endüstrisinde zaman zaman en çok satan teknolojiyle pazar lideri oldu. Ancak orijinal patentin süresi dolmaktaydı; RepRap Projesi, kendi bileşenlerini basabilen açık kaynaklı bir 3B yazıcı geliştirme hedefiyle ivme kazanıyordu. Yakında Crump, Stratasys ve 3D baskı endüstrisi, heyecan dalgasını sürerken keşfedilmemiş bir bölgede olacaktı.

Dalga ulaşacağı zirvelere ulaşmadan önce, Stratasys onun üstüne çıktığını bile anlayamadan, kurucu ortağı Zach Smith’in aynı zamanda RepRap Araştırma Vakfı’nın kurucu üyesi ve Ultimaker, Aleph Objects, Tiertime ve benzerleri olan MakerBot’u izledi. Ürün teklifleri, Crump’ın 20 yıl önce patentini aldığı teknolojiden güç alan küçük masaüstü bilgisayarlara odaklanıyordu.

Ürünlerin yapımı ve kullanımı kolay, her zaman en yüksek kalitede değil, ucuz ve erişilebilir ürünlerdi. Her biri birkaç bin dolar olan bu masaüstü makineler, Stratasys’in 2009 öncesi tamamen kullanılmayan bir pazar olan bazı tasarımcılar, çoğu okul ve kolej ve tüketiciler ve hobiler için anlamlı olacaktı. Stratasys ve Crump, sadece bazı sektörlerde yeni bir rekabet ortaya çıkarmakla kalmayıp, diğerlerinde piyasayı tamamen domine etti.

İster bir tasarım ofisinde, ister sınıfta veya boş bir odada olsun, parça üretmek için kendi teknolojisini kullanan masaüstü satıcılarının akını, Crump’ı gururlandırdı. Statista’ya göre Temmuz 2018’de FDM’nin% 69 pazar payı ile en çok kullanılan 3D baskı teknolojisi haline gelmesine yardımcı oldu. O sırada bu şirketlerin ortaya çıkması Stratasys’e üzerinde düşünülmesi gereken ekstra bir şey verdi. Bugün, Crump bu ana yalnızca geçmişin getirebileceği bir bilgelikle dönüp bakabildi.

“Bulduğum buluş, yepyeni bir yenilikçi FDM tabanlı çözümlere kapı açtı. Bu, AM’nin benimsenmesinde önemli bir rol oynadı. En iyi örneklerden biri, Bre [Petis, MakerBot kurucu ortağı] ‘nın, temel FDM teknolojisini kullanarak, 2 milyon veya daha fazla parça dosyası içeren bir kitaplık olan Thingiverse’den farklı bir girdi kullanarak yaptığı şeydir. Bu farkındalık ve düşük fiyatlar nedeniyle erişilebilirlik yarattı. Bu başarı, AM’yi gelişitirdi. “

Crump, 3D baskının dünyaya tanıtıldığı anda MakerBot liderliğindeki masaüstü satıcılarının gelişini nitelendiriyor. Daha sonra, her evde bir 3D yazıcı tahminleri yapıldı. Teknoloji, 2014’te yayınlanan bir Netflix Original belgeseli olan Economist’in 2011’de ön kapağını oluşturdu ve hatta Crump’ın inanılmaz olarak tanımladığı 2013’te Başkan Obama’nın Birliğin Durumu adresinde söz konusu olacaktı. Stratasys’in MakerBot’u satın almak için cüretkar bir hamle yapması ile sonuçlandı.

“Mevcut işimizi bilinçle büyütmek için bunu hissettik. Ama aynı zamanda henüz bilmediğimiz uygulamalara da genişliyoruz, çünkü 2.000 dolara satılan bir ürünümüz yoktu, çoğunlukla hisse senedi için MakerBot’u alırdık. “diye açıklıyor Crump.

Endüstrideki diğer oyuncularda asla kaybolmayan şey, Stratasys’in bir dereceye kadar yalnızca kendi kurucusunun icadı nedeniyle var olan bir işletmeyi satın almasıydı. Ancak Crump ve Stratasys’in gördüğü gibi, satın alma öncelikle iki şirketin farklılıkları nedeniyle yapıldı. MakerBot’un tüketici pazarındaki itibarı, kapalı kaynağa geçme kararının ışığında hiçbir zaman tam olarak toparlanamadığından beri, şirketi daha profesyonel odaklı bir makine sağlayıcısı olarak yönlendirmede faydalı olmuştur.

Bunu hissettik, tamam. Temel teknolojimizi kullanıyor, ancak ebeveyn olarak çok şeyimiz var. Bunu ticari sektöre satarak getirecek çok şeyimiz var. O zaman MakerBot, sadece pazarlamakla kalmayıp – o sırada HP gibi şirketleri ve hatta ürünleri çevrimiçi olarak piyasaya sürmek ve o zamanlar gücümüz olmayan doğrudan dijital / çevrimiçi satışlardan yararlanmak için büyük bir yeteneğe sahip. Düşündük, inceledik, ama tereddüt olduğunu sanmıyorum. Bir tereddüt olsaydı, diğer segmentlerde gayet iyiyken yepyeni bir segmente girmek istiyor muyduk? Durum buydu.

“Ama unutmayın, vizyonumun bir parçası 12.000 $ veya daha düşük fiyata satan bir sisteme sahip olmaktı. MakerBot’un, sahip olmadığımız başka bir varlığıydı. MakerBot, 1.000 dolarlık hammadde maliyeti için bir şeyler üretme ve 2.000 doların altında satma yeteneğine sahipti. O zamanlar bu sektör için duyulmamış bir şeydi. “

Stratasys’in kendi F123 serisi METHOD serisi sayesinde, hem MakerBot hem de Stratasys, üreticilerin ürün geliştirmede daha hızlı ilerlemelerine ve son kullanım bileşenleri üretmelerine yardımcı olabilecek, Crump’ın 12.000 $ ‘ın altında bir araç vizyonunu gerçekleştiren ürünlere sahiptir. MakerBot’un METHOD makineleri serisi, Stratasys’in satın alınmasından tam beş yıl sonra, 2018’in sonunda piyasaya sürüldü ve Mühendislik Başkan Yardımcısı Dave Veisz’e göre, MakerBot’un kendi ürün teklifleri için ana şirketinin uzmanlığını kullanan ilk örneğini temsil ediyor.

Markanın odak noktasının yeniden yönlendirilmesi şans eseri değildi. Teknoloji bu ölçüde inşa edildi. Yönetim kurulundaki yöneticilerin istek ve ihtiyaçlarına hiçbir zaman ayak uyduramayacağı gibi evde hobisi için çok sayıda uygulama olduğu da gerçekleşmedi.

Bir yandan Crump, “Bu, ana akım dünya medyasının sektöre asla yapamayacağımız ilgisini getirdi, iyi bir iş çıkardık. Ancak sınırlı bir bütçemiz vardı. Ama geriye dönüp bakıldığında da getirdi. Bazı segmentlerde, yani tüketici segmentinde yanlış beklentiler var, ancak bu gelecek başka şeyler de sıraya dizilmelidir. Ticari, endüstriyel segmentlerimizde gerçek beklentiler getirdi. O zamandan beri endüstri kendi doğal hızında büyüdü ve çok çeşitli endüstrilerdeki uygulamaları genişletmeye devam etti. O zamandan beri, medya ve daha geniş pazar, teknolojinin neler yapıp neleri yapamayacağını biraz daha iyi anladı ve daha da önemlisi, teknolojinin gerçekten dönüştürücü faydalarından yararlanmaya başladı. “

Boğalarla Koşmak

Stratasys her zaman olduğu gibi eğitim sektörünün yanı sıra tüketici pazarına da göz kulak olurken, sanayi sektörlerinde ilerleme devam etti ve arttı. Artan bir hızla, Crump ve Stratasys meslektaşları dünyanın en büyük üreticilerinden bazılarıyla omuzlarını ovuşturuyor ve bazen kafa karıştırıyorlardı. Havacılıkta Airbus ve Boeing, savunmada BAE Systems, demiryolunda Siemens Mobility ve motor yarışlarında Team Penske, her sektördeki işbirlikleri, 3D baskı uygulamasının genişletilmesine yardımcı oldu. Ticari otomotivde de işler hızlandı.

Ford Motor Company 90’lı yıllarda Stratasys ile bağlantı kurmuştu. Audi’den Continental AG’ye ve Briggs Automotive Company’ye kadar diğer ev sahipleri son 18 ay içinde takip etti. Crump, kariyerinin en önemli noktalarından birini deneyimlemek için kendisini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük General Motors (GM) tesisinde bulmuştu.

Temel bir programa katılan Crump ve meslektaşları, beş gruba ayrılmadan ve eklemeli imalatın uygulanabileceği bir üretim hattının birden çok segmentinde tanımlamadan önce sabahları yaklaşık 25 GM mühendis kadrosuyla bir seminer düzenlediler. Stratasys personeli, GM mühendislerinin araçları bildiği teknolojiyi biliyordu ve birlikte 3D baskının uygulanabilir olduğu yere post-it notlar yerleştirmeye başladılar.

Crump, “20 kişinin gerçekten dürüst olmasını bekliyordum.” diyor ve gülüyor. “Ancak ekip 200 geçerli başvuru ile geldi, yani muhtemelen 300 başvuru vardı ama bazıları atıldı. Odaya geri döndüğümüzde, bunların hepsini yerleştirdik ve liderlerden birkaçını vurguladık. Öğleden sonra segmentleri değiştirdik, aynı şeyi yaptık. Heyecan inanılmazdı. Bu tamamen devrim niteliğinde bir şey.” diyor.

“Bir perşembe günüydü ve cuma günü sahada bir makinemiz olduğunu hatırlıyorum ve Stratasys değildi. Onlar ilk fikstürlerini yaptılar. Çok faydalı oldu ve hatırladığım kadarıyla bunun bir gelenek olduğunu düşünüyorum ve o andan itibaren, daha fazla makine alana kadar her gün daha fazla fikstür yapmaya devam ettik. ” diyor.

Fortus 900s ve 450mcs dahil 17 FDM makinesi için bu sipariş, 2019’un sonunda, daha düşük ağırlık ve maliyetle takım, aparat, fikstür ve diğer imalat yardımcıları üretmek için yapıldı. GM’de sadece bir günde tespit edilen başvuruların hacmi Crump’ı uçurdu. Ancak bunlar, FDM’nin onlarca yıldır birkaç dikey pazardaki bir dizi üretim hattında etkinleştirdiği parça türleridir. Crump,  “Mühendislik termoplastiklerinin mevcudiyeti, parçaları bir günde hafifletme, iyileştirme, özelleştirme ve döndürme yeteneği, FDM ve genel olarak 3D baskıyı bu tür parçalar ve jigler ve fikstürler için mükemmel bir uygulama haline getirir.” diyor.

Bundan daha fazlası, aynı zamanda ağ geçidi uygulamalarıdır. Havacılık endüstrisi gibi diğer sektörlerde şirketler, son kullanım parçalarını eklemeli olarak üretme çabalarında iyi ilerleme kaydetmişlerdir. Stratasys’in Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri, NASA ve Blue Origin, Marshall Aerospace & Defense ve Diehl Aviation, Airbus ve Boeing ile sözleşmeleri bulunmaktadır. Birçoğu, üretim hatları boyunca üretim yardımcıları dağıtmak için FDM teknolojisinden yararlanırken, Airbus ve Boeing gibileri bir dizi son kullanım uygulamasına yöneldi. Örneğin Airbus’ın A350 XWB uçağında, biri Diehl Aviation tarafından üretilen bir perde başlığı olan 100’den fazla 3D baskılı iç kabin parçası bulunmaktadır. NASA’nın Orion uzay aracı, 3D baskılı bir yanaşma kapağı kapısına sahipken, Marshall bir sızdırma valfi kanalı adaptörü üretti. Bunların tümü, Stratasys’in ürün portföyünde, yani Fortus FDM yazıcı serisinde ve ULTEM ve Antero malzemelerinde gerçekleştirdiği gelişmelerle sağlanır.

Crump, “Boeing ile başladı” diyor. Yıllarca bize yardım ettiler ve desteklediler. Bu onlara, dahili olarak farklı armatürler inşa ettikleri, ancak daha da önemlisi ticari uçaklarında uçan parçalar inşa ettikleri erken bir liderlik sağladı. İşlevsel olmayan, uçak gövdesi olmadan başladılar. Ancak kabinin içindeki parçalar, çoğunlukla duvarın arkasında ve daha sonra bir noktada Airbus devreye girdi. İki şirket arasında, teknoloji çözümlerini parça parça genişletmek için olması gerekenlere dair tüm ayrıntılı geri bildirimleri bize verdiler. “

Stratasys’in popüler Fortus 900 ve ULTEM 9085 sertifikalı uçak iç parçaları ürününü geliştirmesine ve paketlemesine neden olan bu tür bir ileri geri hareketidir ve şirketi bu yolda devam etmeye itecektir. Crump, “Müşterilerin farklı taleplerine bir gün daha devam edebilirim,” diyor ve ardından gelen yüzlerce müşteriye değil, yalnızca ilk müşterilerle yaptığı konuşmalara atıfta bulunuyor. Alacağı zamanın uzunluğu hesaplanamaz. Crump’ın endüstriden ayrılmaya hazırlanırken sektörden kendi talepleri, sayı olarak daha az ve alıntı yapmak için daha hızlı olmakla birlikte, anlamlı olabilir.

Crump, anahtarın otomasyon olduğuna inanıyor. “Teknolojiler otomatikleştiğinde, harekete geçtiklerini düşünüyorum” diyerek haklı çıkıyor. “Manuel olduğunuzda, birkaç makine satarsınız, otomatikleştirdiğinizde, özellikle de doğru fiyattaysa, bu bir ezber bozar. Müşteriler sektörün bugün sahip olduğu şeyi istemiyor. Bence sahip olduğumuz şey iyi, ancak müşterilerin istediği bu değil. Tam otomasyon istiyorlar. Muhtemelen şu anda 10.000 parçalık lot numarasına varan miktarlarda bir düğmeye basarak bitmiş bir parçaya CAD yapın. ” diyor.

Stratasys’in bunu başarmaya yönelik kendi çabaları, Crump’ın Cloud Nine olarak adlandırdığı şeyle sonuçlandı. Ancak Stratasys’in 2017’de Continuous Build 3D Demonstrator olarak pazarladığı şey, şu anda 20 beta platformu sahada kullanımda. Crump ayrıca, iyi otomasyon gösterdiğine inandığı ancak Continuous Build Demonstrator gibi hala gidecek bir yolu olduğuna inandığı 3D Systems’ın Figure Four platformunu da övüyor. Geleceğe bakarken, robotlar için hafif kol sonu efektörlerini büyük uygulama fırsatı olarak ana hatlarıyla belirtir ve daha büyük üretim parçalarının 3D baskısını yeni ortaya çıkan bir alan olarak tanımlar. Bu arada, Stratasys spin-off Evolve Additive’in, parçaların kısa vadeli üretimini kolaylaştırmak için saniyeler içinde katman oluşturma yeteneğini kullanarak büyük başarı elde edeceğini tahmin ediyor ve öneriyor. FDA geri ödemesine bağlı, teşhis cihazları ve operasyon öncesi modeller gibi tıbbi uygulamalar, gelir açısından katkı maddesi şirketleri için en büyük büyüme alanı olabilir.

Bu düşünceleri, 3D baskıya olan güveni 1989’da olduğu gibi bugün de güçlü olan biri olarak, kurulmasına yardım ettiği bir endüstrinin emektarı olarak kabul ediyor. Parçaları katman katman oluşturma fikri artık en çok benimsenen bir mucit olarak görülür. Crump, eklemeli imalat pazarının zirvelerini ve çukurlarını gördü. Artıları, eksileri, beklentileri ve engelleri çok iyi bilir ve bu nedenle sürekli iyileştirmenin önemini vurgulamak ve enerjinin nereye odaklanabileceğine işaret etmek için donanımlı hissetmektedir.

Ancak bir Stratasys çalışanı olarak rekor kayıtlara geçirdiği son röportajındaki son sözleri, öngörüden çok derinlemesine düşünülerek teslim edildi. Crump, kariyerini belirleyen ve emekliliğinden en iyi şekilde faydalanan çabasından geri adım atmadan önce, sektördeki yenilikçiler, mucitler ve yöneticiler için rehberlik sunuyor.

Bir sırayla şöyle sıralıyor: “Birinin erken yatırım için bir şekilde ödeme yapması gerektiğini kabul edin, muhtemelen bunu boşuna yapamazsınız.”

“Ayrıca bir mucit veya yenilikçi olarak kabul etmelisiniz. Bu ürünle ilgili değil, teknolojiyle ilgili de  değil, ekibin kültürünü oluşturan doğruları seçmesi ile ilgilidir. Kültürünüzü değil, sağlıklı bir kültürü seçin.” diyor.

“Talebe değil ihtiyaca odaklanın.”

“Ucuz olmayın, insanlara değerli olduklarını ödeyin, serveti paylaşın. Bunları yapabiliyorsanız, bazı meşru hisse senedi seçeneklerine uygun erişime sahip olmak, insanların odaklanmasını sağlamak için çok güçlü bir araçtır.”

“Ve sebat, fikir kadar önemli olabilir.”