1994

Hizmetler

Ürün Geliştirme Servis Büro HizmetleriDaha hızlı, daha ucuz, daha kaliteli Ürün Geliştirme...

Ürün Geliştirme, Haziran 1994'te kurulmuş olan infoTRON'un ana faaliyet alanlarından birisidir. infoTRON Ürün Geliştirme, bünyesinde oluşturduğu kadrosuyla, Endüstriyel Tasarım, CAD/CAM, Hızlı Prototipleme ve Hızlı Kalıpçılık, Mühendislik, ve İmalat konularinda, kendi alanlarında dünyanın önde gelen teknolojileri ile, tasarımdan imalata kadar uzanan hizmetler sunmaktadır. Ayrıca, hizmet verilen tüm konularda, müşterilerine gerekli teknolojilerin sağlanmasi, kurulumu, teknik desteği ve bakımı ile anahtar teslimi çözümler de sunmaktadır.

Daha kısa sürede, daha ucuza ve daha kaliteli üretim yapabilmek, dolayısıyla açık pazarda rekabet edebilmek için teknolojiyi verimli kullanabilmek gerekmektedir. Bu bilinç ile yapısal oluşumunu tamamlamış olan infoTRON Ürün Geliştirme, tasarımdan üretime kadar çözümler üretmektedir.

Ürün Geliştirme süreci genel olarak, ürünün endüstriyel tasarımının oluşturulmasının ardından, gerekli mühendislik çalışmalarının tamamlanması, ve üretim aşamasına gelınmesi olarak özetlenebilirse de, gelişen teknoloji bu süreçte pek çok yeniligi de beraberinde getirmektedir. Doğal olarak söz konusu bu yeniliklerin hedefi, üretim maliyetlerini düşürmek, üretim zamanını azaltmak, bunlari gerçekleştirirken de ürün kalitesini yükseltmek üzerine kuruludur. Bu hedefi gerçekleştirmek için izlenecek yol, tasarım ve mühendislik zamanlarını en aza indirmek, güncel sistem entegrasyonunun bir gereği olan bilgisayar ortamının esnekliği ile imkanlarını en iyi şekilde kullanmak ve sayısal ortamın bu sürece katkılarını arttırmak olmalıdır.

      

Bu yenilikler, ürün Geliştirme sürecine çok farklı yaklasımlari ve imkanlari da beraberinde getirmiştir. Yukarıda yaptiğimiz genellemeye kıyasla işlem sayisinin artmıs gibi gözükmesinin nedeni, daha önce geleneksel yöntemler doğrultusunda "dene-yanil", "yap-boz" metotları ile fiziksel dünyada gerçekleştirilen zaman kaybına ek olarak, ürün maliyetlerine de büyük bir yük getiren bazı yöntemlerin sayısal ortama dahil edilmesidir. Böylelikle teknolojinin sağladigi güç daha iyi değerlendirilebilmekte ve olumlu etkisi doğrudan üretim verimine yansımaktadır.

Güncel ürün Geliştirme sürecine bakıldığında Endüstriyel Tasarım, 3 Boyutlu Optik Tarama ve Sayısallastırma (Reverse Engineering), Bilgisayar Destekli Mekanik Tasarım (CAD), Sanal Prototipleme (Virtual Prototyping), Hızlı Prototipleme (Rapid Prototyping), Hızlı Kalıpçılık (Rapid Tooling), Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE) ve Test, Bilgisayar Destekli Imalat (CAM), ve sonuçta Seri Üretim basamaklarından oluşan bir sistem ile karşılaşılır. Bu sistemin parçalari birbirlerinden kesin çizgilerle ayrılmış değildir, düzenli bir sıra izlemeyebilir, ve de her ürün Geliştirme süreci için projenin yapısına göre değisiklikler gösterebilir. Sistemin çabuk işleyebilirligi, sistemi oluşturan parçaların esnekligine, ve de birbirleri ile olan veri alişverişine dayandığından, çogu zaman süreç içinde geri dönüşler karşılıklı bilgi alışverişine dayanan, projenin iyileştirilmesine yönelik değişiklikler sıklıkla yaşanır. Söz konusu süreç birbirini takip eden seri işlem basamaklarından değil, beraber ve es zamanlı ilerleyen bir operasyon bütününden oluşmaktadır.

       

Kendi bünyesinde bu sistemin yapılanmasını tamamlamış olan infoTRON Ürün Geliştirme, uzun süredir müşterilerine bu hizmetleri vermektedir. Müşterilerine beklentileri doğrultusunda, sadece ihtiyaç duyulan uygulamada, kendi yapılanmasında yer almayan bir veya birkaç alanda servisler vermenin yanında, bu sistemin tümünü kapsayan paket proje çözümleri de sunmaktadır. Bu sistemin ya da sistem parçalarından bir veya birkaçının temini, kurulması ve eğitimlerinin verilmesi de infoTRON Ürün Geliştirme tarafindan sağlanmaktadir.Süreci oluşturan operasyonlara göre kullanılan donanım ve yazılımlar için pek çok noktada çeşitli alternatiflerin söz konusu olduğu görülmektedir. Bu noktada infoTRON Ürün Geliştirme'nin temel politika kendi alanında haklı olarak yer edinmiş ürünler arasında kıyaslamalar yolu ile elde edilen bilgiler ışığında, gerek kendi içindeki ihtiyaçlar, gerekse endüstrinin beklentileri doğrultusunda en uygun ürünleri ve çözümleri belirleyerek, bunları müşterilerinin hizmetine sunmaktır.

Organizasyonunu daha etkin hale getirmek ve daha iyi hizmet verebilmek için kalite yönetimı konusunda çalışmalarını sürdüren infoTRON, ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi çalısmalarını tamamlamıştır. 2001 yılında TAI tarafından Onaylı Taşeron Sertifikası verilen infoTRON, 2002 yılında da ISO 9001 sertifikasi almıştır.infoTRON, 2002 yılı IV.Teknoloji Kongresi'nde, Renault S.A. Fransa için geliştirdiği CARDS (Yatkin Otomotiv Ar-Ge Simülatörü) projesi ile TÜSIAD, TÜBITAK, ve TTGV tarafından "Teknoloji Başarı Ödülü"ne layık görülmüştür.