Stratasys, F123 Serisi 3D Yazıcılar için
Yeni Karbon Fiber Malzemesini Duyurdu


Güçlü, hafif, ABS bazlı malzeme; imalata yardımcı ekipmanlar, ijg ve fikstür gibi uygulamalar için özel olarak formüle edildi.

Stratasys, ödüllü F123 Series™ 3D yazıcı serisi için ilk kompozit malzeme olan yeni ABS tabanlı karbon fiber malzemeyi tanıttı. Karbon fiber malzemeler, Stratasys’in endüstriyel ölçekli FDM® 3D yazıcılarında jig, fikstür ve imalata yardımcı ekipmanlar gibi çeşitli son kullanım uygulamaları için son derece popüler. FDM® ABS-CF10 ile Stratasys, yüksek performanslı F170™, F270™ ve F370™ 3D yazıcılarla karbon fiberi mühendislik ve imalat ekipleri için artık çok daha erişilebilir hale getiriyor.

FDM ABS-CF10’un %10 doğranmış karbon fiber içeren malzeme özellikleri, onu metal parçaların yerine çekici bir alternatif haline getiriyor. Aslında, malzeme metal ağırlığı olmadan standart ABS’den %15 daha güçlü ve %50 daha sert ve yüksek derecede hassasiyetle basılabiliyor. QSR Support™ suda çözünür malzeme, zaman alıcı manuel destek çıkarma süreçlerine gerek duymadan karmaşık ve kompleks parçaları 3D yazdırmayı mümkün kılıyor.

Askeri, sivil ve ticari uçakların dönüşümü ve modifikasyonu ile savunma aracı mühendisliği ve sığınak imalatında uzmanlaşan İngiltere merkezli Marshall Aerospace and Defence Group, çeşitli imalata yardımcı ekipman uygulamaları için hem Fortus® 450mc hem de F370 3D yazıcıları kullanıyor.

Marshall Malzeme ve Çevre Mühendisliği Müdürü Chris Botting, “Oluşturduğumuz tüm ekipmanların farklı ve genellikle benzersiz gereksinimleri var. F370 3D yazıcılarımız, işlevsel parçalar üretmeye devam ederken, uygulama taleplerine göre çok çeşitli malzemeler arasından seçim yapma esnekliği sağlıyor. Geçmişte metalden yapacağımız 3D baskı parçaları, parçanın alüminyumdan işlenmesine kıyasla önemli bir maliyet düşüşüne yol açarken, genel parça ağırlığını da azalttı. Diğer karbon fiber malzemelerimizde olduğu gibi üretim yardımcıları oluşturmak üzere FDM ABS-CF10’un faydalarını anlamaya başlamak için sabırsızlanıyoruz.” sözleriyle konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Stratasys’in analizleri, polimer jig ve fikstürler için eklemeli imalat pazarının, 2019 ile 2023 yılları arasında yıllık %14,2 oranında büyümesinin ve önceki dört yılın büyüme oranını iki katına çıkartarak yaklaşık 600 milyon dolara ulaşmasının beklendiğini gösteriyor. FDM ABS-CF10 malzemesi ile Stratasys; özellikle havacılık, otomotiv, endüstriyel ve eğlence amaçlı imalat endüstrilerindeki uygulamalara odaklanıyor. Parça uygulamaları; endüstriyel robotlarla kullanılan uç işlevci, kaldırma cihazları ve el aletleri gibi ergonomik yardımcıları ve montaj hatlarındaki hizalama fikstürlerini içeriyor.

Stratasys Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dick Anderson, “Üreticilerin 3D baskılı karbon fiber malzemelere giderek daha fazla yönelmesinin bir nedeni var. İnanılmaz derecede güçlü, çok yönlü ve hafif. Tüm FDM müşterilerimizin bu malzeme özelliklerinden yararlanmasını sağlamak istiyoruz. FDM ABS-CF10’in tanıtılması, 3D baskının küresel üretim endüstrisindeki varlığını büyütmede önemli bir adım.” diyerek yeni karbon fiber malzemenin önemini vurguladı.

Nisan 2021’de satışa sunulması planlanan FDM ABS-CF10 malzemesi için şimdiden sipariş verebilirsiniz. F123 Serisi karbon fiber malzemesi hakkında daha fazla bilgi edinin.