Stratasys, Sınıfının En İyi SLA 3D Yazıcıları Sağlayıcısı RPS’i Satın Aldı


Stratasys’in ürün yelpazesine RPS’in Neo endüstriyel stereolitografi sistemleri serisinin eklenmesi, Stratasys’e ürün yaşam döngüsü boyunca eksiksiz bir polimer 3D baskı çözümleri paketi sağlayacak.

RPS’in Neo 3D yazıcıları, kimyasal direnç, ısı toleransı, esneklik, dayanıklılık ve optik netlik gibi özellikler sağlayan çok çeşitli malzemeler kullanarak büyük parçalar üretebiliyor.

Polimer 3D baskı çözümlerinde lider olan Stratasys, endüstriyel stereolitografi 3D yazıcıları ve çözümleri sağlayıcısı olan İngiltere merkezli RP Support Ltd.’yi (RPS) satın aldığını duyurdu. RPS’in tamamlayıcı teknolojisi, Stratasys’in polimer çözüm paketini, konsept modellemeden üretime kadar ürün yaşam döngüsü boyunca daha da genişletecek. Stratasys, RPS’in Neo® sistem serisini genişletilmiş bir uygulama setiyle küresel pazara sunmak için endüstri lideri pazara açılma altyapısından yararlanacak. Stratasys, satın almanın gelir ve hisse başına GAAP dışı kazançları 2021 sonuna kadar biraz artıracağını tahmin ediyor.

“İşletmeler eklemeli imalatı benimseme süreçlerini hızlandırdıkça, hedefimiz küresel müşterilerimize dünyanın en iyi ve en eksiksiz polimer 3D baskı portföyünü sunmak”


RPS’in Neo 3D yazıcı serisi, büyük bir üretim platformunun tüm kapsamı boyunca üretim doğruluğu, özellik ayrıntısı ve düşük değişkenlik sağlayan dinamik lazer ışını teknolojisine sahip. Açık reçine sistemi olarak Neo ürünleri, müşterilere kimyasal direnç, ısı toleransı, esneklik, dayanıklılık ve optik netlik gibi geniş bir özellik yelpazesi sunuyor. Ürünleri, 800 x 800 x 600 mm’ye kadar büyük parçalar halinde üretebilir ve çok yer kaplamadan önemli bir üretim alanı sağlar.

Ayrıca tüm Neo sistemleri; bir kamera, ağ bağlantısı, uzaktan tanılamayı destekleyen ve orta üretim parametre özelleştirmesini içeren Titanium™ kontrol yazılımı ile Endüstri 4.0’a hazır. Yazıcılar, işlerle ilgili ilerleme raporlarını otomatik olarak e-postayla gönderebiliyor. Stratasys, GrabCAD Print iş akışı yazılımını da ürünün gelecek sürümlerine entegre etmeyi planlıyor.

Stratasys CEO’su Yoav Zeif, ” İşletmeler eklemeli imalatı benimseme süreçlerini hızlandırdıkça, hedefimiz küresel müşterilerimize dünyanın en iyi ve en eksiksiz polimer 3D baskı portföyünü sunmak” dedi ve ekledi: “Neo ürünlerinin; reçinelerde açık bir seçim sunması, düşük servis gereksinimleri ve basit günlük kullanım ile güvenilir ve hassas üretimler sağlaması nedeniyle şu anda piyasada bulunan diğer çözümlerden daha üstün olduğuna inanıyoruz. Güçlü küresel kanallarımıza ve yenilikçi GrabCAD yazılımımıza erişim sayesinde, RPS’in yenilikçi ürünlerini çok daha fazla üretim kuruluşuna kazandıracağız.”

RPS Direktörü David Storey, “Yeni nesil büyük çerçeveli endüstriyel stereolitografi 3D yazıcılar için endüstri standardını yükseltmek adına Neo serisini geliştirdik. Ürünlerimizi küresel çapta daha geniş bir kitleye sunarken, Stratasys ekibiyle sınıfının en iyisi teknolojileri geliştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyorum.” sözleriyle süreç hakkındaki görüşlerini bildirdi.

İngiliz Formula 1 yarış takımı Williams Racing, kısa süre önce birden fazla Neo 800 3D yazıcı satın aldı. Williams Yarış Operasyonları Direktörü James Colgate, “Takımın RPS Neo 800 makineleri Noel tatilinde insan müdahalesi olmadan çalıştı ve aero test programımıza büyük miktarda yüksek kaliteli parça teslim etti, bu gerçekten şaşırtıcı bir başarı. Yeni Neo 3D yazıcılarımızdan ne kadar etkilendiğimizi bilmenizi istedim.” diyerek Neo 3D yazıcıların yeteneklerini vurguladı.

Endüstriyel stereolitografi sistemleri; kalıplama, hassas döküm kalıpları, anatomik modelleme, ortodontik net hizalama kalıpları ve büyük tasarım parçaları gibi uygulamalar için 3D baskı endüstrisinde iyi bir şekilde yapılandırıldı. Bu yazıcılar; üst düzey yüzey kalitesi, büyük üretim boyutları, hızlı baskı süresi ve parça başına uygun maliyet sağlıyor. Endüstriyel stereolitografi sistemleri için küresel adreslenebilir sektörün yaklaşık 150 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor ve yılda yaklaşık %10 oranında büyümeye devam etmesi bekleniyor.1

Stratasys; havacılık, otomotiv, tüketici ürünleri ve sağlık hizmetleri gibi endüstriler için yenilikçi 3D baskı çözümleriyle eklemeli imalatın küresel geçiş sürecine öncülük ediyor. Akıllı ve bağlantılı 3D yazıcılar, polimer malzemeler, bir yazılım ekosistemi ve talep üzerine üretilen parçalar aracılığıyla Stratasys çözümleri, ürün değer zincirinin her aşamasında rekabet avantajları sunuyor. Dünyanın önde gelen kuruluşları; ürün tasarım sürecini dönüştürmek, üretim ve tedarik zincirlerine çeviklik getirmek ve hasta bakımını iyileştirmek için Stratasys’i tercih ediyor.

1 Şirket ve dış kaynak analist tahminlerine dayalı tahmini pazar büyüklüğü ve yıllık büyüme oranı.