Stratays, gelecek iki hafta, 3D baskı ile 27 bin maske üretecek!

Koronavirüs salgının tüm dünyada hızla yayılmasının ardından farklı şirket ve sektör gruplarından salgının önlenmesi ve olası sonuçlarının önüne geçilmesi adına çeşitli çözümler geliyor. Bu süreçte, 3D baskı firmalarının dünya maske üretimine önemli katkısı ise en çok dikkat çekenlerin başında yer alıyor.

Stratays, 3D baskı ile üretimi yapılacak maske koalisyonunda yer alan şirket ve kuruluşların sayısının 150’nin üzerine çıktığını duyurdu. Listede; Boeing, Toyota, Central Florida Üniversitesi gibi büyük kuruluşlar yer alıyor.

Şirketin, ilk olarak 5 bin yüz maskesi üretme hedefi olduğu ancak sayının aşılması gerektiği belirtilirken, koalisyonda yer alan şirket sayısının artmasıyla birlikte önümüzdeki hafta 11 binden fazla, bir sonraki hafta ise 16 bin maske üretimi öngörülüyor. Zira, gelen haberlere göre, hastane ve diğer kuruluşlardan şu ana kadar 350 binin üzerinde talep olduğu biliniyor.

Koalisyon şu ana kadar hastaneler başta olmak üzere; klinikler, akadamik tıp merkezleri ve bakım evlerini kapsayan 30’dan fazla farklı sağlık birimlerinin ihtiyaçlarına cevap verdi.

Stratasys Sağlık Hizmetleri Bölüm Lideri Scott Drikakis, “Sektörümüzde son birkaç haftadır gördüğüm gibi işbirliğini hiç görmedim” dedi. Drikakis, “İhtiyaç çok fazla; ancak koalisyon ortaklarımızdan gerçek bir fark yaratacak taahhütler aldığımız gibi aynı zamanda maske ve diğer malzemelerin üretimini artırmak için çalıştıklarını görüyoruz” diye konuştu.

Scott Drikakis, çalışanları ve iş ortaklarıyla gurur duyduğunu sözlerine ekledi.