nScript, 3D Baskılı Elektronikler İçin 50 Mikron Nokta Yapmayı Başardı

nScrypt, elektronik için tasarlanmış son teknoloji ürünü mikro dağıtıcıdan biriken malzemenin hacmini hassas bir şekilde kontrol edebiliyor. Bu başarının, lehim noktalarının doğrudan ve hassas bir şekilde elektronik kartlara yazdırılmasına izin vererek 3D baskılı elektronik ve esnek hibrid elektronik üretimini artırması bekleniyor.

Mikro dağıtıcı ne için kullanılır?

Mikro dağıtıcı macunların, mürekkeplerin ve diğer sıvıların çoğunlukla pikolitre veya nanolitre rangerda çok küçük hacimlerde 3D olarak basılmasıdır. Bu teknoloji mekanik açıdan püskürtme teknolojilerine benzer ancak sıvıları alt tabaka yüzeyine çok daha yakın bir şekilde dağıtarak daha ince ve hassas basılı yapılar üretir.

Doğrudan dijital üretim, PCB’ler gibi düzlemsel veya düz yüzeylere ve basılı devre yapıları gibi düzlemsel olmayan yüzeylere baskı yapılmasını içerir. Basılı devre yapıları, bir elektronik cihazın gerçek muhafazasının yüzeyde bulunan yapışkan noktaların yanında sıfırdan 3D olarak basıldığı şekilde yapılır. Bu yapılar ilave üretimin sağladığı tasarım özgürlüğü nedeniyle düzensiz şekilli olma eğilimindedir.

Bu nedenle mikro dağıtıcı, çok küçük baskı hacimleri ve doğruluğu nedeniyle dijital imalatta ve 3D baskılı elektroniklerin yaratılmasında çok önemlidir.

nScrypt’in SmartPump’ı

nScrypt SmartPump çok çeşitli mekanik özelliklere sahip olmakla birlikte piyasada bulunan 10.000’den fazla malzeme basabilir. Bu yeni mikro dağıtıcı ürün ayrıca piyasadaki en küçük çap olan 10 mikron çapa sahip. Gövdesine yerleştirilmiş olan valf çubuğu, cihazı diğer takım başlıklarından ayıran ve hacimsel ekstrüzyonu hassas bir şekilde kontrol etmesine izin verir.

NScrypt ekibi başlangıçta tutarlı ve tekrarlanabilir 50 mikron Tip IX lehim ve yapışkan noktalar basma hedefiyle yola çıktı. Deney, standart nokta çapı 6.42 mikron veya %13 olan 51.24 mikronluk ortalama nokta çapıyla sonuçlandı. Son derece küçük hacimsel miktarların 3D olarak basılması nedeniyle sonuç, büyük bir başarı olarak kabul edildi.

Deney, Heraeus SAC305-8XM8-D Tip IX lehim pastası ve bir silikon yapıştırıcı ile birlikte SmartPump konik kalem ucu kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçlardaki tutarlılık; valf açıklığının, dağıtım aralığının, yanal baskı hızının (saniyede 5 nokta), dağıtım süresinin ve pompanın hava basıncının kontrol edilmesiyle elde edildi.

Ekip için bir sonraki adım; uzun vadeli güvenilirliği, tıkanma sıklığını ve uzun süreli kullanımlar arasında gereken kesinti süresini test etmek için büyük ölçekli bir yapışkan nokta çalışması olacak.