infoTRON, 3 Boyutlu Teknolojiler Alanındaki
27 Yıllık Tecrübesiyle Sektöre Öncülük Ediyor

ESRA ÖZTEZCAN
infoTRON Genel Müdürü

infoTRON, kuruluşundan itibaren üç boyutlu teknolojiler, simülasyon ve sanal gerçeklik alanında Türkiye’de ilklere imza atmış ve bu alanda öncülük ediyor.

infoTRON, 3 Boyutlu Teknolojiler Alanındaki 27 Yıllık Tecrübesiyle Sektöre Öncülük Ediyor

infoTRON, 1994 yılındaki kuruluşundan itibaren üç boyutlu teknolojiler, simülasyon ve sanal gerçeklik alanında Türkiye’de ilklere imza atmış ve bu alanda hep öncülük ediyor. infoTRON Genel Müdürü Esra Öztezcan, sorularımızı yanıtlayarak yakın zamanda Avrupa’da bir ofis açarak özellikle RoT STUDIO (Realization of Things) yazılımını tüm dünyaya sunmayı planladıklarının bilgisini verdi.

SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Esra Öztezcan: İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi aldım. Amerika’da Maryville Üniversitesi’nde Organizasyonel Davranış üzerine eğitimimi tamamladım. 1990 yılından bu yana profesyonel çalışma hayatının içindeyim, teknoloji sektöründe çeşitli üst düzey pozisyonlarda görev aldım. Yaklaşık 2 senedir de infoTRON’un genel müdürlüğünü yapmaktayım.

SUBCONTURKEY: infoTRON’un kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Esra Öztezcan: infoTRON 1994 yılındaki kuruluşundan itibaren üç boyutlu teknolojiler, simülasyon ve sanal gerçeklik alanında Türkiye’de ilklere imza atmış ve bu alanda hep öncülük eden bir kurum. Şirketimizin dinamik ve inovatif bir kişiliği var, sektördeki her gelişmeyi yakından takip ediyor ve sahipleniyoruz. Kamudan eğitim kurumlarına, otomotivden savunma sanayi sektörüne kadar ürün geliştirme hedefi olan tüm firmalara 3D teknoloji, 3D yazıcı, 3D tarama sistemleri, simülasyon, sanal gerçeklik, yazılım, danışmanlık ve proje hizmetleri veriyoruz, Türkiye’de sektörün kurucusu ve lideriyiz. Derin endüstriyel bilgi birikimine sahip genç ve dinamik bir ekibe sahibiz.  Yenilikçi yaklaşımımızla, infoTRON’un uzman kadrosu olarak, müşterilerimizin iş süreçlerini hep daha verimliye doğru sürekli geliştirme hedefiyle hareket ediyoruz.

SUBCONTURKEY: infoTRON çözümleri ve hizmetleri nelerdir?

Esra Öztezcan: infoTRON’un çözüm ve hizmet portföyü; Endüstriyel Tasarım, Mühendislik, 3D Yazıcı, Tersine Mühendislik, CAD/CAM, gibi Ürün Geliştirme teknolojilerinden Yazılım Geliştirme, Danışmanlık, ve Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi, Sanal Gerçeklik ve Simülasyon sistemlerine yönelik gerçek-zamanlı sistem ve yapıların kurulmasına kadar geniş bir yelpazeden oluşuyor.

infoTRON olarak, Türkiye’de 3 boyutlu teknolojiler alanındaki 27 yıllık tecrübemizle sektöre öncülük ediyoruz.

Eklemeli İmalat çözümlerimiz kapsamında; pazardaki en yüksek hassasiyet ve doğruluğa sahip, Platinium partneri olduğumuz sektöründe lider 3D yazıcı sistemleri üreten Stratasys, ve yine sektöründe lider metal 3D yazıcı partnerimiz Desktop Metal ile yeni ürünlerinizi zamandan ve bütçeden tasarruf ederek geliştirirken tasarımlarınıza birebir uyan, ürünün fonksiyon ve performansını en doğru şekilde gösterebilecek prototipleri, üretime yardımcı ekipmanları ve son kullanım ürünlerini üretmenin en iyi 3D Printerlarını sunarken, bu 3D Printerları +90 3B Dijital Fabrikamızda kullanarak hem yurtiçi, hem yurtdışı firmaların az adetli acil parça ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 3 Boyutlu Tarama sistem ve yazılımlarımızla kalite kontrol, ölçüm ve tersine mühendislik ihtiyaçlarınızı en doğru ve en hızlı şekilde cevaplayacak çözümler sağlıyoruz.

Bizi çok heyecanlandıran, öncü firmaların kullanmaya başladığı tamamı yerli ve milli sanal gerçeklik yazılımımız RoT STUDIO (Realization of Things) ile, hiçbir kodlama ya da yazılım bilgisine gerek duymadan kendi sanal gerçeklik içeriklerinizi kolay, hızlı, doğru ve iş birlikçi bir yöntemle oluşturarak tasarım gözden geçirme ve ISG eğitimleri gibi bir çok konuda efektif çalışmanızı mümkün kılıyoruz.

Simülasyon hizmetlerimiz kapsamında dünya lideri partnerlerimiz PRESAGIS, VT MAK, DiSTI, Scalable Network ve CM Labs ile birlikte çalışarak gerek Savunma Sanayii’nin, gerekse özel sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak yazılım geliştirme, simülasyon ve simülatör sistemleri, ve sistem entegrasyonu konularında ulusal ve uluslararası platformlarda projeler ve ürünler geliştiriyoruz.

Yine, Gold Partner’i olduğumuz Dassault Systèmes’in PLM çözümleri ile kullanılabilecek Tasarım ve Mühendislik, Üretim, Simülasyon, Ürün Yaşam Döngüsü ve Profesyoneller için 3D Tasarım Deneyimi başta olmak üzere endüstri lideri tüm uygulamalara tek bir arayüz üzerinden kolaylıkla erişmenizi sağlıyoruz.

SUBCONTURKEY: Yüksek teknolojiye dayalı çözümler ve hizmetler üreten bir firma olarak müşterilerinize sağladığınız katma değeri nasıl ölçeklendirirsiniz?

Esra Öztezcan: Müşterilerimizle ilişkilerimizde bizim için öncelik her zaman doğru uygulama, doğru teknoloji, en uygun fiyat.  Ürün ve hizmet portföyümüzü oluştururken, 27 yıllık deneyimimizle hep en iyi teknolojileri araştırıyor, müşterilerimize üst düzey verimlilik sağlamayı hedefliyoruz.

Satışını yaptığımız 3D Printerlar dünyanın lider ve ileri teknoloji sistemleri. Örneğin, piyasadaki diğer 3D printerlarda doğru baskı alma oranı %30 iken, bizim sistemlerimizde bu oran %90’dır. Müşterilerimize sağladığımız katma değeri ölçeklendirmemiz gerekirse profesyonel makinelerimizle, amatör ve yarı amatör yazıcılara taş çıkartan kalitede ve hassasiyette üretim yapıyoruz demek abartı olmaz. Gerek malzeme kalitesi, gerek yazılım, gerekse kullanım kolaylığı ve tekrarlanabilir hassasiyet açısından farkımızı ortaya koyuyoruz.

Bunun ötesinde, müşterilerimizle bir satış sürecinden ziyade danışmanlık süreci sürdürüyoruz. İhtiyaca en uygun çözümü öneriyor, en verimli sonuçlar için müşterilerimizin iş ortağı olarak konumlandırıyoruz kendimizi.

Yüksek kaliteli hizmetler sunabilmek adına çeşitli teorik ve uygulamalı sınavlardan geçip Gold / Platinium distribütör olmaya hak kazanarak üst düzey partnerlik ilişkileri kuruyoruz. 27 yıllık teknik destek tecrübesine sahip bir firmayız ki, bu sektörümüzde başka örneği bulunmaz bir durum.  Herhangi bir sorun durumunda, sattığımız sistemlere anında destek vererek sistemlerin sorunsuz çalışmalarını sağlayabiliyoruz.

SUBCONTURKEY: Pandemi koşullarında geçen 2020 yılını nasıl geçirdiniz? 2021 yılı hedefleriniz nelerdir?

Esra Öztezcan: Pandemi süreci iş hayatında çevikliğin, teknolojik altyapının ve yerel kaynaklarla çalışmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı: Yeni normale hızlı adaptasyonun birincil şartının teknolojik altyapı olduğunu anladık. Firmamız; tamamı uzaktan yönetilen sistemleriyle pazarın devamlılığını sağlayan lokomotiflerinden oldu. Tüm Avrupa ve Uzak Doğu’nun hem üretimi durdurup, hem de sınırlarını kapattığı bir dönemde, +90 3B Dijital Fabrikamız 7/24 aralıksız çalışarak hem yurtiçi, hem de yurtdışındaki müşterilerimizin tedarik zincirlerinde önemli bir devamlılık sağladı. Esnek ürün geliştirme yöntemlerimizle tasarım değişikliklerini hızla uygulayarak, sualtı gözlüklerini medikal cihaza dönüştürdük. Yüksek kapasiteli profesyonel 3D yazıcılarımız ile toplum sağlığına önemli katkıda bulunan ürünlerin acil olarak üretilmesini sağladık. Örneğin bir müşterimiz için, üretim tesislerinde ve ofislerindeki hijyeni sağlamak adına el temassız kapı açma aparatlarını sadece 7 iş günü içinde, tasarımı ve üretimi bitmiş şekilde teslim ettik. Böyle hassas bir dönemde, toplum sağlığı için oldukça önemli bu çözümleri kısa sürede imal edebilmek bizim için gurur kaynağı oldu. 2020’deki zor sürece rağmen hedeflerimizi tutturmayı başarırken, 2021’de bu trendi yükseltmek hedefimiz.

SUBCONTURKEY: Ankara ve İstanbul’dan sonra farklı bir lokasyonda ofis açmayı düşünüyor musunuz?

Esra Öztezcan: Yakın zamanda Avrupa’da bir ofis açarak özellikle RoT STUDIO (Realization of Things) yazılımımızı tüm dünyaya sunmayı planlıyoruz.

SUBCONTURKEY: Önümüzdeki dönem hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Esra Öztezcan: Ülkemizde eklemeli imalat teknolojileri ile ürün geliştiren şirketlere artı değer katmaya, zaman ve maliyet avantajları sunmaya devam edecek; öncüsü olduğumuz yüksek teknolojilere dayalı çözümler hakkında toplumda farkındalık yaratma misyonumuzu sürdürecek, +90 3B Dijital Fabrika’mızla hem Türkiye’nin, hem Avrupa’nın ürün geliştiren şirketlerinin az adetli parça ihtiyaçlarını karşılayacak  ve sanal prototipleme konusunda RoT STUDIO – Realization of Things sanal gerçeklik yazılımımızla dünya pazarında infoTRON’un ve Türkiye’nin adını duyuracağız.  Şu anda adını veremediğim, dünyanın en büyük firmalarından birinin de endüstriyel tasarım ve mühendislik tedarikçisi olma yolunda sona yaklaşmak üzereyiz.