Dr. Sheryl Lewin, Mikroti Hastalarına Yeni Kulaklar Sağlamak İçin
Artec Space Spider’dan Nasıl Faydalanıyor?

Dr. Sheryl Lewin, kariyerine kraniyofasiyal cerrah olarak başladığında bir çocuğun hatalı biçimlendirilmiş veya eksik bir kulakla doğduğunu anlatan mikroti cerrahisinin “altın standardı” neredeyse elli yıldır aynıydı.

Kaburga kıkırdağı kulak rekonstrüksiyonu, hastanın göğsünden bir parça kaburga kıkırdağının kesildiği ve ardından sağlıklı bir kulak şekline oyulduğu iki ila dört ameliyat gerektiren karmaşık bir prosedürdür. Normalde 3-6 ay aralıklarla gerçekleşen ameliyatlarda yeni bir kulak edinme süreci bir yıldan fazla sürebilir.

Ameliyattan sonra bu kaburga kıkırdak kulakları genellikle doğal görünmez; kaburga kıkırdağından elde edilen kulak normal kulağa göre çok daha kalındır ve genellikle başa doğru yaslanır. Daha sonra bazı doktorlar, simetriyi sağlamak için sağlıklı kulağı cerrahi olarak “sabitler”.

Mikroti cerrahisi hastalarının çoğu çocuktur. Çok sayıda ağrılı ameliyatlara katlandıktan sonra hastaların göğsünde kalıcı yara izi ve kıkırdak kaybından kaynaklanan göğüs asimetrisi oluşmaktadır.

Küçük çocukların kıkırdakları, yetişkin boyunda bir kulak oluşturacak kadar büyümediğinden genellikle 8-10 yaşına gelene kadar kaburga kıkırdağı prosedürünü beklemek zorundadırlar. O zamana kadar, doğuştan gelen bu sorundan muzdariptirler; yıllar boyunca hoş olmayan bakış ve yorumlara maruz kalabilirler.

Dr. Lewin, elde edilen sonuçlardan, tekniğin yaş gerekliliklerinden ve sürece eşlik eden ağrılardan memnun değildi. Bu nedenle farklı cerrahi seçenekler geliştirme arayışına başladı.

Bu araştırma Dr. Lewin’i alternatif bir kulak çerçevesi olarak sentetik materyal kullanmaya yöneltti. Gözenekli polietilenden yapılmış iki parçalı bir implantı birlikte lehimlemek, kulak rekonstrüksiyonu için birçok avantaj sağladı. Buna göre; çocuk 4 yaşındayken sürece başlanabiliyor, daha az ağrılı bir tedavi sağlanıyor ve kulağın daha iyi bir görünüme kavuşması adına yalnızca 1 ya da 2 ameliyat gerekiyordu.

Fakat bu teknik iki parçayı birleştirmeyi içerdiğinden, hastanın ömrü boyunca implantın kırılma riski vardı ve kırık implantı değiştirmek için daha fazla ameliyat gerektiriyordu.

Kırılma riskini en aza indirmek için Dr. Lewin, yüksek yoğunluklu gözenekli polietilenden tek parça kulak implantları tasarlamaya ve şekillendirmeye başladı.

Onun sözleriyle, “Bu materyal, kulak implantları oluşturmak için bildiğim en iyi seçenek. Göğüs implantları veya titanyum kalça implantları için kullanılan silikonun aksine vücutta en az reaktif olduğu için bildiğim en iyi implant materyali.”

Lewin sözlerine şöyle devam etti: “Vücut bu malzemeleri yabancı olarak görüyor ve onları izole etmek için etraflarında bir kapsül oluşturuyor. Ancak gözenekli polietilen ile bu harika malzeme, yaklaşık 100 mikron büyüklüğündeki binlerce gözeneği sayesinde doku entegrasyonunu teşvik ediyor.”

“Vücudun kan damarları ve dokuları aslında bu küçük deliklere dönüşüyor. Size her bir gözeneğin ne kadar büyük olduğuna dair bir fikir vermesi için, bir kağıt parçası kadar kalın olduğunu söyleyebilirim. Bu malzemenin tıbbi açıdan güvenli olduğu kanıtlandı ve ömür boyu dayanacak şekilde üretildi.”

Dr. Lewin ayrıca kulak implantının tabanını yeniden tasarlamaya başladı, böylece yeni kulak bir kez yerine oturduğunda, hastanın normal boy kulağı ile simetrik hale geldi. “Lewin Kulağı” tasarımı ve iş akışı, hasta aileleri arasında hızla yayıldı ve kısa süre sonra ülkenin, hatta dünyanın dört bir yanından yeni hastalar gelmeye başladı.

Dr. Lewin; “El ile gerçeğe yakın kulaklar yaratmak hem zorlu hem de inanılmaz derecede tatmin edici bir görev. Maalesef uzun zaman alıyor. Mutlu olduğum kesinlik düzeyine ulaşmam on yıldan fazla zamanımı aldı ama yine de sonuçların tam anlamıyla simetrik olmadığını hissettim. Tam olarak ne olduğundan emin olamasam da o özel çözümü aradım” dedi.

İnternette araştırma yaparken sağlık hizmetleri için 3D tarama kullanımı üzerine birkaç makale ile karşılaşan Dr. Lewin kendisini Artec 3D’nin web sitesinde buldu. Orada, mikroti hastaları çalışmalarında Artec Space Spider’ı kullanan ve Birleşik Krallık’ta bulunan bir hastane hakkında büyüleyici bir vaka çalışması okudu.

Buradan ilham alan Dr. Lewin, Artec Temsilcilerinden Chris Strong ile demo çalışmasını gerçekleştirdiğinde Artec Space Spider’ın aradığı çözüm olduğunu biliyordu.

“Chris, Space Spider ile taramaya başladığında, ekranda gerçek zamanlı olarak görünen detay seviyesi beni hayrete düşürdü. Taradığı her şey mükemmel bir şekilde elde ediliyordu. Sadece saniyeler içinde, kulağın organik şekilleri ve özelliklerinin tümü tarandı ve inanılmaz derecede gerçekçi bir 3D modele dönüştürüldü.”

Dr. Lewin, Artec Space Spider’la tanışmasını takip eden günlerde kendi benzersiz iş akışını yarattı.

Rapid Scan 3D’den Chris Strong’un sözleriyle, “Space Spider’ın hassasiyeti ve çözünürlüğü kulakları taramak için mükemmel bir seçim. Verilerin nasıl kullanılacağını öğrendiğimde, kişisel olarak Dr. Lewin’in yaptığı harika işe yardım etmek ve bir şekilde katkıda bulunmak istedim. Dr. Lewin olağanüstü bir insan ve yaptığı ameliyatlar bu güzel çocukların ve ailelerinin hayatını daha iyi hale getiriyor.”

Yıllar içinde yüzlerce çocuğun kulaklarını taradıktan sonra Dr. Lewin, yaptığı seçime daha da ikna oldu: “Artec Space Spider’a aşığım çünkü bu benim pratiğimi çok değiştirdi. Space Spider’ı üç yaşında bir çocukta bile kullanabilirsiniz ve bir dakikadan kısa bir süre içinde kulağının mükemmel bir görüntüsüne sahip olursunuz. Kullanımı gerçekten çok basit ve hızlı. Bu süreçte çocuk hastayı anestezi altına almanıza gerek yok, çocuklar nasıl olduğunu anlayamadan işinizi tamamlıyorsunuz.

“Lewin, tarama tekniğini şöyle açıkladı: “Tarayıcıyı çocuğa merak ettiği şekilde tanıttıktan sonra, normal boyutlu kulağını bir veya iki kez tarayarak yeni kulağı yapmak üzere ihtiyacımız olan tüm anatomik yapıları elde ettiğimden emin oluyorum.”

“Space Spider’la işlemi kolayca tamamlayıp tarama yazılımı Artec Studio sayesinde ekranda anında geri bildirim alıyorum, bu yüzden tüm verilerin mükemmel şekilde elde edildiğini biliyorum.”

Taramanın ardından Dr. Lewin, hasta ve ebeveynler ile birlikte kulağın 3 boyutlu taramasını gözden geçiriyor ve yeni “büyük” kulağın neye benzeyeceğini açıklıyor: “Ebeveynler 3 boyutlu görüntü karşısında şaşkına dönüyorlar. Birçoğu, ben onlarla konuşurken monitörde 3D modelin videolarını kaydediyor. En başından beri onlar üzerinde büyük bir etki yaratıyor.”

Kulak tasarımındaki ayarlamalar, sonuçları optimize etmek için çocuğun yaşına ve anatomisine göre özel bir yazılım kullanılarak yapılıyor. STL dosyası doğrudan Artec Studio yazılımı üzerinden Gürcistan merkezli implant uzmanı Poriferous LLC’ye gönderiliyor ve tarama datası yüksek yoğunluklu gözenekli polietilen karışımı olan Su-Por’dan yapılmış özel bir kulak implantına dönüştürülüyor.

İki hafta sonra, yeni steril kulak implantı Los Angeles’ta bulunan Dr. Lewin’in ofisine ulaştırılıyor. Ameliyat sırasında, Dr. Lewin, istediği gerçekçilik seviyesini tam olarak elde etmek için ek ayrıntıları kulağa yerleştiriyor. Diseksiyonun diğer kısımları tamamlandığında ve implantın tabanı cerrahi olarak yerleştirildiğinde karşı kulakla simetrik olacak şekilde gerekli ayarlamalar yapılıyor.

8 ila 10 saat arasında süren ameliyattan sonra hasta ailesiyle birlikte hastaneden ayrılıyor. Ameliyat sonrası iki hafta içinde yapılacak iki takip ziyareti, herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkmamasını ve her şeyin doğru şekilde ilerlediğinden emin olunmasını sağlıyor.

Dr. Lewin ayrıca, mikroti olmayan ama çıkıntılı bir kulağa sahip olan hastalarına yardım etmenin başka bir yolunu da buldu. Böyle bir kulak için plastik cerrahide standart çözüm, sağlıklı ancak kepçe olan kulağın başa daha yakın şekilde cerrahi olarak “arkaya tutturulduğu” “otoplasti” adı verilen bir prosedürdür. Dr. Lewin, estetik açıdan daha hoş bir simetri elde etmek için Artec Space Spider tarayıcısını kullanarak bu sorunu çözmenin bir yolunu buldu: “Space Spider ile kulağı tarıyorum ve Poriferous’daki parlak tasarımcılarla birlikte “sanal otoplasti” dediğim şeyi yapıyorum. Bu şaşırtıcı çünkü çocuğun normal boyutlu kulağını taradığımda, bunu sadece yeni kulağı oluşturmak için değil, aynı zamanda normal boyutlu kulağı yeni implante edilen kulağa mükemmel şekilde uyacak biçimde cerrahi olarak ayarlamak için de kullanıyorum.”

“İşlemden sonra çocuğa önden baktığınızda, güzel bir simetri görüyorsunuz, sanki hep böyleymiş gibi.”

Dr. Lewin yıllar içinde cerrahi olarak yüzlerce “Lewin Kulağı” yerleştirdi ve tüm dünyadaki hastalarının yaşamlarını değiştirdi: “Space Spider’ın pratiğim üzerindeki etkisini, kariyerim boyunca elde ettiğim sonuçlarımı iyileştirme becerimdeki en büyük sıçrama olarak özetleyebilirim.”

“Bu tarayıcıyı gerçekten seviyorum. Onunla çok kolay seyahat edebiliyorum çünkü hafif ve taşınması kolay. Sapce Spider sayesinde, mikroti konferanslarında tanıştığım yeni hastaların kulaklarını dakikalar içinde taradım. Nihayetinde ameliyat için Los Angeles’a geldiklerinde onlar için her şey hazırdı.”

Normal cerrahi uygulamasının yanı sıra Dr. Lewin, daha önce başarısız mikroti kulak ameliyatı geçirmiş çocuklara yardım etmek amacıyla “Earicles – Miracles for Ears” isimli kar amacı gütmeyen organizasyonun da kurucusu oldu.

8.000 çocuktan biri mikroti problemiyle dünyaya geliyor. Dünya çapında sayısız çocuk bu hayatı değiştiren prosedürden yararlanabilir. Ve Dr. Sheryl Lewin bunun olması için elinden gelen her şeyi yapıyor.