3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılımlarında uzman ve alanında lider olan Fransız şirketi Dassault Systèmes, Atelier des Lumières dijital sanat merkezinde İnovasyon Müzesi’ni açtı.

Dassault Systèmes, Paris’teki Atelier des Lumières dijital sanat merkezinde açtığı İnovasyon Müzesi ile dünya çapında toplumu olumlu bir şekilde dönüştürmek için çeşitli yenilikleri, bilimsel ve teknolojik sanal gerçeklik deneyimi ile sunuyor.

Avrupa, Asya, Hindistan ve ABD’de imgelenen projeler kolektif zeka ve açık inovasyonun yanı sıra 3DEXPERIENCE platformu tarafından desteklenen tasarım, simülasyon ve veri bilimi uygulamalarına dayanıyor.

Müzede 3D yazıcıyla sanal ameliyatlar ve organ üretimine, güneş enerjili otonom insansız hava araçlarından sürdürülebilir enerjinin korunmasına kadar değişen yenilikler yer alıyor. Sağlık alanıyla sınırlı kalmayan bu 3D deneyimi aynı zamanda refah, enerji, tarım, mobilite ve diğer konularda da projeleri herkesin keşfetmesi adına kapsayıcı bir yol sunuyor.

Bulut üzerinde ve dijital bir ortamda yer alıyor

Bireysel ortam akışları, ziyaretçilerin her bir projeyi ayrı ayrı keşfetmesine izin vererek etkileşimli ve gerçek zamanlı bir 3D deneyimiyle sunuyor. Konu hakkındaki bilgi düzeyi fark etmeksizin herkesin yaşam bilimleri, şehir ve hayat tarzı sergilerini içeren farklı alanlarında belirli bir temaya odaklanması sağlanıyor. Ziyaretçiler, kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri önermek, daha sürdürülebilir şehirler oluşturmak veya daha çevre dostu tüketim ürünleri tasarlamak için yenilikçi yaklaşımlardan faydalanan yeni girişimleri ve projeleri müzede yürürken tamamen kendi hızlarında sanal olarak keşfedebiliyor.

Gezi boyunca ziyaretçiler, her projenin arka planı hakkında bilgi edinebilirken simülasyonları sanal olarak tecrübe ederek ve projenin fiziksel prototipinin yanında dijital ikizi ile etkileşim kurarak hikayeyi daha derinlemesine araştırabilme fırsatı yakalıyor. Bulut üzerinde bir dijital ortamda mevcut olan bu VR deneyimi, ölçeklenebilir ve hızlı bir biçimde kurulabiliyor.

Paris’teki Atelier des Lumières dijital sanat merkezinde yapılan tanıtımın ardından Dassault Systèmes, faaliyet gösterdiği diğer ülkelerde de bu sanal müzeye erişimi genişletmeyi ve bu deneyimi halkla paylaşmak için bilim müzeleriyle ortaklık kurmayı planlıyor.