Artec Eva, Fin Üretim Şirketindeki Hataları Ortadan Kaldırıyor

Madencilik ve inşaat sekötrü yedek parça üreticisi Element 2017’de kurulduğunda, verimlilik ve doğruluğun işlerinin temel taşı olması gerektiği açıktı. Yedek parçalar için uluslararası bir üretim şirketi ve bir servis sağlayıcı olan Element, Rusya ve Finlandiya’dan madencilik uzmanları tarafından kuruldu. Bugün, ekip 120 çalışanı içerecek şekilde büyüdü ve satışları ve ortaklıkları Rusya’dan Çin’e, Finlandiya’dan Kazakistan’a, Doğu Avrupa’dan İskandinavya’ya uzanıyor. Ancak yıllar içindeki değişiklikler, gelişmeler ve genişlemeler sürecinde bir şey aynı kaldı: Element, çalışmalarında her zaman tarama teknolojisi olarak Artec Eva kullandı.

Hızlı, doğru ve dokulu modeller sağlayan yapısal hafif bir 3D tarayıcı olan Artec Eva, yüksek çözünürlükte hassas ölçümler yakalamak için çalışır. Taraması çok zor olan parlak ve siyah nesneler de dahil olmak üzere her tür nesne için harika bir çözüm olan Eva, tersine mühendislikten kalite kontrole kadar geniş yetenekleriyle otomotivden tıbba kadar geniş bir endüstri yelpazesine uygundur.

Ve şirketin başlangıcından beri Element asla arkasına bakmadı. Üretim Direktörü Sergey Kolesnikov, “Bir teknoloji şirketi olarak, en başından beri modern teknolojiye yatırım yapmaya karar verdik” dedi. “3D tarama teknolojisi olmadan hiç çalışmadık.”

Bu operasyonların ön saflarında, 2018’de Element için çalışmaya başladığından beri Eva’yı kullanan tarama mühendisi Alexander Slatvickiy bulunuyor. Taramaya başlamak onun için basit bir yolculuktu. Slatvickiy, “Artec Studio’nun ne kadar kullanışlı olduğu sayesinde eğitim hızlı ve kolaydı” diyor. “Bu nedenle, mentörümün gözetiminde sadece iki günlük pratik yaptıktan sonra kendi başıma tarama yapabildim.”

Artec Eva, Fin Üretim Şirketindeki Hataları Ortadan Kaldırıyor

Kolesnikov, taramalarının temel amacının kalite kontrol olduğunu söylüyor. Örneğin, tarama, madencilik ve cevher işlemede kullanılan önemli bir makine türü olan konik kırıcıların mantolarının hassas ölçümlerini sağlamak için kullanılır. Kum döküm yöntemiyle üretilen ve burada gösterilen manto, 1882’de keşfedilen bir alaşım olan Manganez Çelikten yapılmıştır.

Artec Eva, Fin Üretim Şirketindeki Hataları Ortadan Kaldırıyor

Üretim süreci genellikle birkaç hafta sürer. Parçalar hazır olduğunda, doğruluk testi için numuneler alınır.

Slatvickiy, “İlk olarak, numunenin tüm yüzeylerini Artec Eva ile tarıyoruz” diyor. “Ve Artec Studio ile, taranan yüzeyler gerçek zamanlı olarak görüntülendiğinden hiçbir yüzey gözden kaçmıyor.” Ardından, Artec Studio’da çokgen bir model oluşturuluyor. Parçanın üzerinde bulunduğu taban gibi çevreledeki nesnelerden gelen yüzeyler, genel tarama birleştirmeden önce silinir ve bir STL yüzey modeli oluşturmak için ilgili araçlar uygulanır. Bu model daha sonra yeni parçaların CAD modelleriyle veya son derece hassas teknik resimlerle karşılaştırıldığı Geomagic for SOLIDWORKS’te kalite kontrol için kullanılabilir.

Slatvickiy, “Kesit konumlarına göre çizimleri çiziyoruz ve ölçümler için SOLIDWORKS araçlarını kullanıyoruz,” diye açıklıyor. Bu görev için, Geomagic‘in avantajlı özellikleri, Çokgen modellerin nominal profilden sapmalarının görselleştirilmesi adına uygulanan Renkli Sapma Analizi aracı ve çokgen modelin temel düzlemlerinin katı modelin temel düzlemleriyle eşleşmesini sağlayan Orient Mesh aracıdır.

Tarama, işleme ve modellemeden karşılaştırmaya kadar tüm süreç dört saatten uzun sürmez ve bazı durumlarda 30 dakikada bitecek kadar hızlıdır.

Şirketin sunduğu yüksek kalite standartlarını (ISO 9001) karşılamak için iki tür sorunun incelenmesi gerekir: Yüksek yanlışlık gibi kritik sorunlar ve üretim sonrası çözülebilecek kritik olmayan sorunlar. Kolesnikov, “Tarama raporumuz kritik sorunların ortaya çıktığını gösteriyorsa parçaları reddediyoruz” diyor. “Değilse, tedarikçilerimizle işbirliği yaparak kritik olmayan sorunları ortadan kaldırmak için genellikle bazı değişiklikler yapabiliyoruz.”

Kolesnikov, “Standartlarımızı karşılamak için, % 0,0001’den fazla olmayan ölçüm hatasına ihtiyacımız var” diyor. “Bu, 1000 mm veya 1 metre çapta hata için 0,1 mm’den daha az yer olduğu anlamına gelir.”

Bunun ötesinde Element, müşterileri için aşınmış parçaları taramak üzere Eva‘yı da kullanıyor – daha sonra aşınmış parçaları tarayabiliyor ve hassas düzeltmelerini sağlayabiliyorlar.

İyi yapılmış bir işin ötesinde, taramanın Element mühendislerinin en çok keyif aldığı sürece getirdiği kullanım kolaylığı ve doğruluktur. Slatvickiy, “En çok tarama sürecini seviyorum” diyor. “Artec Eva‘nın pil gücü üzerinde çalışma yeteneğini, Artec Studio’nun tarama ve işleme yazılımının rahatlığını ve taramanın doğruluğunu da seviyorum.”

Shestakov, “Kalite kontrolü için Eva‘yı kullanmak, müşteriye teslim edilen ürünlerin yüksek kalitesini garanti etmenize ve ayrıca büyük ekipmanların iadesi sırasında ortaya çıkabilecek lojistik maliyetleri en aza indirmenize olanak tanır.”

Artec Eva, Fin Üretim Şirketindeki Hataları Ortadan Kaldırıyor