Üreticiler Soruna Değil, Çözüme Odaklanmalı

Burak Pekcan

BURAK PEKCAN
infoTRON & +90 3B Dijital Fabrika CEO’su

Geleneksel yöntemlerle seri üretimin sekteye uğradığı süreç; yerini maliyet avantajı sağlayan, hızlı ve kaliteli 3B dijital üretimle tamamladı.

Ticaret savaşları, sürekli değişen maliyetler, değişen yönetmelikler, navlun maliyetleri, düşük kalitede yedek parça ya da ürünler… Üstüne; globaldeki ticaret savaşları bile tedarikte alternatiflere alan bırakmışken, pandemiyle birlikte tedarik zincirlerinin bozulması ve belirsizlikler üretimi durma noktasına getirdi. Tarih boyunca, büyük olaylar değişimi teşvik etti: Üretimin aksamasına bağlı olarak değişim de artık kaçınılmaz oldu. Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir makalede, ITIC tarafından yapılan bir araştırma sonuçları, üretimde yaşanacak 1 saatlik kesintinin 100 bin dolardan 300 bin dolara varan kayıplara yol açabildiğinden bahsediyordu. Yaşanabilecek kayıplar bu kadar büyük olabilecekken, üreticiler hasarı en aza indirgemek için ne yapmalı? Pandemi hayatın her alanında algımızı değiştirdiği gibi iş yapış biçimlerimizi de gözle görülür oranda değiştirdi. Tedarik zincirinin bozulmasıyla, mevcut üretim yöntemlerinin, yüksek adetli ve stoklu üretimin sekteye uğradığı hatta hantal kaldığı durumlarda, hızlı karar alarak sadece anlık ihtiyaçların karşılanmasının iş sürekliliğine katkısını geçtiğimiz yıl hep birlikte deneyimledik.

Tedarik Zincirini Çevikleştirmek için 3B Dijital Üretim Şart

Artık yüksek adetli üretimden ziyade, talep üzerine üretim yapmak, şirketlerin piyasadaki oynaklıklara karşı kendilerini korumalarını sağlıyor. 3B Dijital üretim de bu noktada devreye giriyor: Tedarik zincirindeki sorunlar sebebiyle çözümsüz kaldığınız noktada; parçanın CAD datasını gönderip, ürünün size gelmesini bekleyebiliyorsunuz. Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en yüksek Acil Parça üretim kapasitesine sahip +90 3B Dijital Fabrika olarak, bu dönemde birçok üreticiye hızlı ve esnek çözümler sağladık. Geleneksel yöntemlerle seri üretimin sekteye uğradığı süreç; yerini maliyet avantajı sağlayan, hızlı ve kaliteli 3B dijital üretimle tamamlandı. Sertifikalı, geniş malzeme seçeneği ile üretim ihtiyaçlarına cevap veren 3B dijital üretim teknolojilerimizle; üretici firmaların acil parça ihtiyaçlarına en kısa sürede cevap verirken, gerek yedek parça ihtiyaçları, gerekse son kullanım ürünlerini hızla lokal olarak tedarik etmelerini sağladık. Lojistik maliyetlerini düşürüp, değişen hammadde maliyetlerine karşı kendilerini güvenceye almalarına yardımcı olduk. Az adetli üretimle kapasite ve stok maliyetlerinin önüne geçmelerini sağladık. Kalite standardımız ile sevimsiz sürprizlerin önüne geçtik.