BASIN BÜLTENİ

Tarih: 20.11.2020

Tamamı Yerli ve Milli Sanal Gerçeklik Yazılımı RoT Studio Kullanıma Sunuldu!

Türkiye’nin öncü 3D teknoloji firması infoTRON, Türkiye’nin tamamı yerli ve milli kaynaklarla yaratılmış sanal gerçeklik yazılımı RoT Studio’yu (Realization of Things) kullanıcılarla buluşturuyor. RoT Studio, kullanıcıların hiçbir kodlama ve yazılım bilgisine gerek duymadan kendi sanal gerçeklik içeriklerini kolay, hızlı, doğru ve işbirlikçi bir yöntemle oluşturmalarını sağlıyor.

RoT Studio ürün ailesi; ücretsiz kullanıma açık RoT Basic’e ek olarak; RoT Designer, RoT Connect, RoT Trainer ve RoT Ergonomics olmak üzere 4 modülden oluşuyor:

RoT Designer modülü geleneksel olarak fiziksel prototip üzerinde yapılan değerlendirmelerin, 1-1 ölçekli olarak sanal dünyada yapılabilmesini ve ürün varyasyonlarının görselleştirilebilmesini sağlıyor. Farklı disiplinler ürün üzerinde tasarım değerlendirmelerini yaparak, sonraki aşamalarda karşılaşabilecekleri hataları da öngörebiliyorlar. Böylelikle firmalar hem fiziksel prototip ihtiyaçlarını azaltıyor hem de hatalardan kaynaklı  kalıp ve parça maliyetlerinde önemli ölçüde kazanç sağlıyorlar.

RoT Connect modülü, farklı bölgelere dağılmış geliştirme ve tasarım ekiplerinin fiziksel olarak bir araya gelmeden aynı data üzerinde çalışmalarına imkan sunuyor. Farklı lokasyonlardaki ekipler, bütünsel bir sanal prototip kullanarak aynı anda değerlendirme yapıp, karar verme ve işaretleme yapma olanağına sahip olurken, ekiplerin seyahat gereksinimi azalıyor. Temel kararlar toplu olarak gelişim ve analiz sürecini hızlandıran bir fikir birliğiyle alınabiliyor. Bu da, karar alma süreçlerinde ve bağlı olarak ürünün pazara çıkış toplam süresinde önemli bir iyileşmeye olanak sağlıyor. RoT Connect modülü, işbirliğine dayalı bir oturum gerçekleştirmek için birden fazla sanal gerçeklik sistemini birbirine bağlamayı mümkün kılarken, birden fazla bölgeye dağıtılan karmaşık 3D modeller, aynı anda görselleştirilebilir ve değerlendirilebilir hale geliyor.

RoT Trainer modülü ile, iş güvenliği ve prosedürel eğitim senaryoları (montaj, bakım, servis vb) sanal ortama birebir taşınabiliyor. Çalışanlara sanal gerçeklik gözlükleriyle gerçek senaryolar üzerinden hem pratik eğitim verip, hem de gerekli testleri uygulayarak performans değerlendirmesi yapılabiliyor. Üretim hattını durdurmadan yapılacak bu tip eğitimler yine işletmeler için önemli maliyet avantajı anlamına geliyor.

RoT Ergonomics, otomotiv sektörüne özel içeriğiyle, koltuk, kontrol paneli erişilebilirliği ve ergonomi testlerinin yapılmasına olanak sağlıyor.

RoT yazılımının getirdiği avantajlar:

+ Farklı lokasyonlardaki geliştirme ekiplerinin aynı sanal sahnede aynı veri üzerinde eş zamanlı çalışabilmesi
+ Paylaşılan verinin görselleştirilmesi ve etkileşimli işbirliği
+ Sahne içinde ölçü, kesit alınabilmesi
+ Katılımcıların Avatar temsilciliği
+ Sahne içerisinde sesli görüşebilme
+ Karar verme süreçlerinin hızlanması
+ Fiziksel prototip ihtiyacının azaltılması

RoT ürün ailesi hakkında daha fazla bilgi için rotstudio.com ve infoTRON/RoT sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

infoTRON Hakkında:

Yüksek teknolojiye dayalı çözümler ve hizmetler üretmek amacıyla 1994’te kurulan infoTRON, İstanbul ve Ankara ofisleri ile endüstrinin değişik alanlarında, öncelikle Türk Sanayi’ne ve dünyanın çeşitli yaratıcı kuruluşlarına [+] değer katmaktadır.

infoTRON’un çözüm ve hizmet portföyü; Endüstriyel Tasarım, Mühendislik, 3D Printing, Tersine Mühendislik, CAD/CAM gibi Ürün Geliştirme teknolojilerinden Yazılım Geliştirme, Danışmanlık, ve Ürün Yaşam Döngüsü yönetimi (Dassault Systemes–PLM), ve Sanal Gerçeklik, Simülasyon sistemlerine yönelik gerçek-zamanlı sistem ve yapıların kurulmasına kadar geniş bir yelpazeden oluşmaktadır.

#infotron  https://infotron.com.tr

Bilgi için:

Rüveyda Tunalı

Pazarlama Müdürü

+90 850 441 50 00

[email protected]

Atatürk Cd. Çağatay Sk. No:9
34785 Sancaktepe / İstanbul