• 3DnA, Napoli’deki Toplu Taşımacılığın Bakım ve Onarımı için Stratasys FDM Eklemeli İmalat Çözümlerini Tercih Etti

3DnA, Napoli’deki Toplu Taşımacılığın Bakım ve Onarımı için Stratasys FDM Eklemeli İmalat Çözümlerini Tercih Etti

Müşteri Profili

Stratasys FDM® eklemeli imalat teknolojisinden yararlanan İtalyan mühendislik şirketi 3DnA S.r.l, İtalya’daki toplu taşıma araçlarının bakım ve onarım yöntemlerini dönüştürme misyonunu üstleniyor. Napolili toplu taşıma şirketi Azienda Napoletana Mobilità S.p.A (ANM) için yapılan son çalışma, 3D baskının araç arıza süresini geleneksel yedek parça üretimine kıyasla %95’e varan oranda azaltabileceğini doğrudan gösterdi.

ANM firması, şehrin ünlü troleybüslerini de içeren Napoli’deki toplu taşıma ağının tamamını yönetiyor. Şirket kısa süre önce, hava güç kaynağı hattını troleybüse bağlayan ve kritik bir parça olan troley kafasının birçok otobüste bozuk ya da artık kullanılamaz durumda olduğunu keşfetti. İşlevsel bir troley kafası olmadan bu otobüsler çalışmaz hale gelir ve servis askıya alınır. Troleybüs filosunun yaşı nedeniyle piyasada yedek parça bulunamaması sadece aksama süresi anlamına gelmiyor, aynı zamanda tekrarlanan arızalar durumunda tüm filoyu riske atıyordu.

Proje sorumlusu 3DnA’ın eklemeli imalat uzmanlığı, ANM’e çözüm sağlamak için büyük ölçekli endüstriyel Stratasys F900® 3D yazıcısından yararlanmasıyla ön plana çıktı.

3DnA Genel Müdürü Alessandro Manzo, “Geleneksel üretim süreçleriyle troley kafalarının oluşturulması 12 ay kadar sürebilirdi ve bu da uzun bir arıza süresine neden olacaktı ki araç için böyle bir seçenek mümkün değildi.

Stratasys F900’ümüz sayesinde, sadece 2 hafta içinde troley kafasının en kritik parçalarının yaklaşık 20’sini üretip firmaya teslim ederek ANM’in filosunda daha fazla kesinti yaşanması riskinin ortadan kaldırılmasını ve üç milyon Napolili için güvenilir bir ulaşım yolu geliştirilmesini sağladık.

Genel olarak, bu düzeyde üretim esnekliğine sahip olmak ANM için son derece önemli çünkü artık büyük miktarlarda maliyetli envanter depolamak yerine gerçek ihtiyaçlarına göre parçaları sipariş edebilir.” sözleriyle sürece olan katkılarını özetledi.

3DnA, Napoli’deki Toplu Taşımacılığın Bakım ve Onarımı için Stratasys FDM Eklemeli İmalat Çözümlerini Tercih Etti

Etki

Orijinal troley kafasının eskimiş olması sebebiyle 3DnA, 3D tarama yöntemiyle parçayı yeniden yapılandırdı. Daha da önemlisi, eklemeli imalatın sağladığı geometrik özgürlükten yararlanan ekip, parçayı yeniden tasarlayabildi. Böylece olası hasar durumunda, daha önce olduğu gibi tüm parçanın değil yalnızca troley kafasının küçük bir bileşeninin değiştirilmesi yeterli olacak.

Yeni troley kafası, dış gövdesi F900 ile üretilen ve onu havai tellere bağlayan bir çekirdek metal yapı içeriyor. Bu parça öyle bir etki yarattı ki artık tüm filo için tercih edilen bir parça haline geldi.

Alessandro Manzo, “İnovatif yeni tasarım o kadar iyi karşılandı ki, ANM artık tüm troleybüs filosunun troley kafalarını yeni 3D baskılı versiyonla değiştirmeye karar verdi. Bu kadar yüksek hassasiyette parçalar üretme yeteneği olmasaydı, bu mümkün olamazdı. İşte Stratasys F900’ün güzelliği burada devreye giriyor; sadece üstün parça hassasiyeti elde etmekle kalmıyor, aynı zamanda sektörde rakipsiz bir tekrarlanabilirlik düzeyiyle de destekleniyor.” dedi.

Dış gövde, Stratasys ULTEM™ 9085 filamentle 3 boyutlu olarak basıldı ve günlük kullanımın zorlukları için talep edilen yapısal desteği sağlarken gerekli elektriksel yalıtım standartlarını da karşılıyor. Manzo, “Parça elektriği iletemez, bu nedenle bu malzemeye sahip olmak çok önemlidir.

Ek olarak, ULTEM™ 9085 filament bize son kullanım taşımacılık uygulamaları için gerekli olan üç temel kritere sahip: 153 °C’lik yük altında eğilme sıcaklığı ile mükemmel ısı direnci sağlaması, alev geciktirici bir termoplastik olması ve çok yüksek bir dayanım/ağırlık oranı sunması.” diyerek ULTEM™ 9085 malzemenin süreçteki kritik önemini vurguladı.

3DnA, Napoli’deki Toplu Taşımacılığın Bakım ve Onarımı için Stratasys FDM Eklemeli İmalat Çözümlerini Tercih Etti

3DnA’daki yönetim ekibi, Napoli’de elde edilen bu başarıyı, İtalya çapında ulaşım sektörünün dönüşümü için bir katalizör olarak görüyor.

Manzo sözlerini şu şekilde sonlandırıyor: “Eklemeli imalatın, taşımacılık sektörü için önde gelen yedek parça üretim yöntemi olacağına inanıyoruz. Düşük hacimli, isteğe bağlı üretimin uygun maliyetli hale getirilmesiyle endüstri dönüşüm için olgunlaştı. ANM gibi vakalar buna örnek teşkil ediyor. Bu projenin bir sonucu olarak ise, İtalya’da bulunan çeşitli taşımacılık yönetimi şirketleriyle yedek parça gereksinimlerini bu teknolojiyle desteklemek adına önemli görüşmeler yapıyoruz.”

Stratasys F900 3D Yazıcı hakkında detaylı bilgi için
lütfen formu doldurun.

Stratasys F900 3D Yazıcı İletişim Formu

3D Teknolojiler

 • 3D Yazıcılar
 • 3D Tarayıcılar
 • Dassault Systemes
 • 3D Yazılımlar
 • Sanal Gerçeklik
 • Simülasyon

Bize Ulaşın

İstanbul 3D Teknoloji Merkezi

Atatürk Caddesi Çağatay Sokak
No: 9 Sancaktepe 34785 İstanbul

Tel: +90 (850) 441 5000

Ankara Ofis

ODTÜ-Teknokent Silikon Bloklar
17/1 No: B05 06531 Ankara

Tel: +90 (850) 441 5000

E-Posta Listemize Katılın!


  Aydınlatma Metni


  infoTRON

     

  Bize Ulaşın

  İstanbul 3D Teknoloji Merkezi

  Atatürk Caddesi Çağatay Sokak
  No: 9 Sancaktepe 34785 İstanbul

  Tel: +90 (850) 441 5000

  Ankara Ofis

  ODTÜ-Teknokent Silikon Bloklar
  17/1 No: B05 06531 Ankara

  Tel: +90 (850) 441 5000