Desktop Metal, Üretim Sistemiyle Yüksek Hacimli İmalat İçin
316L Paslanmaz Çelik Kalitesini Sunuyor

316L ile İşletmeler, Dünyanın En Hızlı Metal 3D Baskı Platformunda Son Derece Yüksek Sıcaklık ve Son Derece Aşındırıcı Uygulamalar için Uygun Maliyetli, Son Kullanım Metal Parçalar Üretebilir

BOSTON – (BUSINESS WIRE) – Seri üretim ve anahtar teslimi eklemeli imalat çözümlerinde lider olan Desktop Metal (NYSE: DM), Production System ™ platformu için 316L paslanmaz çelik kullanımını onayladığını duyurdu. Production System ™ platformu, metal aditif imalat pazarında en hızlı yapım hızlarına ulaşmak için tasarlanmış, patent bekleyen Single Pass Jetting ™ (SPJ) teknolojisini kullanıyor.

Yüksek sıcaklıklarda korozyon direnci ve mükemmel mekanik özellikleriyle tanınan 316L paslanmaz çelik, denizcilik veya farmasötik işleme ortamlarına maruz kalan parçalar, gıda hazırlama ekipmanı, tıbbi cihazlar ve cerrahi aletler gibi en zorlu koşullardaki uygulamalar için çok uygundur. Ayrıca standart ergitme ve direnç yöntemleriyle mükemmel kaynaklanabilirlik sergiler.

“Production System platformunda önde gelen mekanik özelliklere sahip 316L paslanmaz çeliğin yeterliliği, bağlayıcı püskürtme için bir dizi malzemeyi desteklemeye yönelik agresif yol haritamızın bir parçasıdır ve parça performansından ve tekrarlanabilirlikten ödün vermeden seri üretim verimini mümkün kılan SPJ teknolojisinin avantajlarının bir kanıtıdır.”diyor Desktop Metal’in kurucu ortağı ve CTO’su Jonah Myerberg. “Production System P-50’de 316L ile, işletmeler artık geleneksel üretimle rekabet edebilecek hacimlerde ve maliyetlerde zorlu ortamlarda kullanıma uygun karmaşık, son kullanım parçaları üretmek için eklemeli üretimden yararlanabilecek.”

316L Paslanmaz Çelik – Temel Uygulamalar

Masaüstü Metal malzeme bilimi ekibi, kapsamlı testler yoluyla, Production System teknolojisi üzerine basılmış ve Desktop Metal tarafından sinterlenmiş 316L paslanmaz çeliğin, Metal Toz Endüstrileri Federasyonu tarafından belirlenen yapısal toz metalurjisi parçaları için MPIF 35 standartlarını karşıladığını doğrulamıştır. 316L ile basılan parçalar, üretim süresini ve parça maliyetini önemli ölçüde azaltırken mükemmel mekanik özellikler ve korozyon direnci sergilemiştir.

+ Tuzlu Su Deniz Ortamları için Salıncak Kolu

Külbütör kolları, dıştan takmalı bir deniz motorundaki emme ve egzoz valflerini açmak ve kapatmak için kullanılır. 316L kullanımı parçanın ömrünü uzatır ve sert tuzlu su ortamlarına karşı korozyon direnci sağlar. Production Systemnde Üretim P-50, standart döküm alternatiflerine göre düşük ağırlık ve az yer kaplarken yeterli mukavemet ve sertlik sağlamak için nervürlü özellikler ve kesiklerle günde binden fazla parçanın üretilmesini sağlar. 8 ila 14 haftaya kadar teslim süresi gerektirir.

+ Kimyasal İşleme Tesisleri için Akışkan Bağlayıcı

Birçok kimyasal işleme tesisinde kullanılan ağır sanayi akışkan konektörlerinin, parça içinde hareket eden kimyasallara karşı korozyon direnci için 316L’de üretilmesi gerekir. Konektörün karmaşık dahili kanalları, geleneksel üretim yöntemleriyle tek bir bileşen olarak üretmeyi imkansız hale getirir. Production System P-50, akışkan konektörünün tek, birleştirilmiş bir bileşen olarak 316L olarak basılmasına olanak tanır ve parça başına yaklaşık 6,85 ABD doları tutarında tam yüklü bir maliyetle, haftada yaklaşık 5.500 parça üretim hacmini destekleyebilir.

Production System platformu, bu ağır sanayi akışkan konektörünün tek bir konsolide bileşen olarak 316L paslanmaz çelikten basılmasına olanak tanır ve haftada yaklaşık 5.500 parça iş hacmini destekleyebilir. (Fotoğraf: Business Wire)

+ Tıbbi Uygulamalar için Özelleştirilmiş Cerrahi Alet

316L, cerrahi kalitede bir çelik olduğu için, cerrahi nozullar gibi tıbbi uygulamalar için ideal bir malzemedir. Eklemeli üretim, takımları ortadan kaldırarak farklı boyutlardaki nozüllerin teslim süresi olmadan seri üretim çalışmalarını mümkün kılar ve bireysel hasta ihtiyaçları için optimize edilmiş dahili kanallar içerir. Production Systemne Baskı P-50, aksi takdirde işleme için gerekli olan birden fazla fikstürle bağlama adımını ortadan kaldırır ve parça başına yaklaşık 2,50 ABD doları ile haftada 24.000’den fazla parça üretimiyle sonuçlanır. Karşılaştırıldığında, aynı parçanın işlenmesi parça başına 20,00 $ – 40,00 $ ‘a mal olur ve P-50’nin sadece bir haftada üretebileceği aynı sayıda parçayı oluşturmak için iki aya kadar bir süre gerekir.

+ Otomotiv Endüstrisi için Vites Topuzu

Bu vites topuzu gibi yüksek dokunuşlu parçalar, sterilize edilmesi kolay malzemeler gerektirir. 316L, mükemmel bir korozyon direnci sunduğu ve kolayca temizlendiği için optimum bir malzeme seçimidir. Bu dokulu vites değişimi, üretim başına 200 adede kadar parçayı ve haftada 6.700 adede kadar parçayı destekleyen Production Systemnde bağlayıcı püskürtmeyle mümkün kılınan bir toplu özelleştirme örneğidir. Karşılaştırıldığında, döküm sadece seri üretime başlamak için 8 ila 14 haftalık bir takım hazırlık süresi gerektirecektir.

Myerberg, “Otomotiv, medikal, tüketici ürünleri ve petrokimya endüstrilerindeki yenilikçiler, 316L paslanmaz çelik ile mümkün kılınan uygulamaları uygulayarak eklemeli imalatın faydalarını kucaklamaya devam ettikçe, bağlayıcı püskürtme teknolojisinin daha da yaygın bir şekilde benimsendiğini görmeye başlayacağız” dedi. “AM teknolojisinin yapabileceklerinin sınırlarını zorlayan materyaller, sektörü ilerletmeye ve benzersiz üretim hacmini artırmaya devam ederken, aynı zamanda maliyet ve israfı önemli ölçüde azaltacak.”

Production System – Metal Parçaları Ölçekte 3D Baskı Yapmanın Dünyanın En Hızlı Yolu

Bağlayıcı püskürtme ve tek geçişli mürekkep püskürtme teknolojisinin mucitleri tarafından oluşturulan Production System, Desktop Metal’in SPJ teknolojisiyle desteklenen bir endüstriyel üretim platformudur. Eski toz yatağı füzyon katkılı üretim teknolojilerinin 100 katına varan hızlara ulaşmak ve geleneksel seri üretim teknikleriyle rekabet edebilecek maliyetlerle yılda milyonlarca parçanın üretim miktarlarını mümkün kılmak için tasarlanmıştır. Production System platformu iki yazıcı modelinden oluşur: proses geliştirme ve seri üretim uygulamaları için bir çözüm olan P-1 ve 2021’de satışa başlaması planlanan son kullanım parçaları için büyük form faktörlü bir seri üretim çözümü olan P-50 Production System, Masaüstü Metal tarafından tasarlanmış bağlayıcıları açık malzeme platformuyla birleştirerek müşterilerin Metal Enjeksiyon Kalıplama (MIM) endüstrisinde kullanılan aynı düşük maliyetli metal tozlarını kullanarak yüksek performanslı parçalar üretmesine olanak tanır. İnert bir işleme ortamı, artık nitelikli 316L paslanmaz çelik, yüksek performanslı alaşımlar ve hatta alüminyum ve titanyum gibi reaktif metaller dahil olmak üzere çeşitli malzemelerle uyumluluk sağlar.

Desktop Metal Production System platformu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki formu doldurun!

Desktop Metal Production System Platformu Bilgi Talep Formu