Desktop Metal Studio System 2 Aracılığıyla
Titanyum Parça Üretimini Müşterileriyle Buluşturuyor

Desktop Metal, dövme uzama ve çekme mukavemeti açısından endüstri standartlarını aşan, yüksek mukavemetli ve hafif bileşenli bağlı metal üretimi sağlayan titanyum malzemeyi müşterilerine sunan ilk şirkettir.

Seri üretim ve anahtar teslimi eklemeli üretim çözümlerinde lider olan Desktop Metal, müşterilerine, üretim öncesi ve son kullanım uygulamaları için düşük hacimlerde yüksek performanslı metal parçaları yazdırmanın en kolay yolunu sunan, erişilebilir bir metal 3D baskı platformu olan Studio System 2™ uyumlu titanyum alaşımı olan Ti-6Al-4V (Ti64)’ü piyasaya sürdüğünü duyurdu. Önümüzdeki ay Ti64’ü müşteriyle buluşturma planları olan Desktop Metal, malzemeyi ekstrüzyon bazlı bağlı metal eklemeli üretim teknolojileri için piyasaya sunacak ilk ve tek şirket olacak.

Bu makine braketi, gerekli fonksiyonel mukavemeti ve sertliği korurken ağırlığı ve malzemeyi azaltmak için 17-4PH paslanmaz çelik yerine, gyroid kafes dolgusu ve titanyum kullanılarak tasarlanmıştır. Ortaya çıkan geometrinin karmaşıklığı nedeniyle geleneksel üretim süreçleri kullanılarak üretilmesi imkansızdır. 3D baskı Bu yeni tasarımı, Studio System 2’de Ti64 ile yazdırmak parça ağırlığını yüzde 59 oranında azaltıyor.

Ti64, en yaygın kullanılan titanyum alaşımıdır ve yüksek çekme mukavemeti, korozyon direnci ve biyouyumluluğu ile öne çıkar. Yüksek mukavemet-ağırlık oranına sahip Ti64, havacılık ve savunma, otomotiv, petrol ve gaz gibi sektörlerde yüksek performanslı üretim uygulamaları için ideal bir malzeme olarak kabul edilir. Ek olarak, biyouyumluluğu, cerrahi cihazlar ve implantlar gibi tıbbi uygulamalarda özellikle tercih edilir.

Studio System 2 ile üretilen Ti64, olağanüstü mekanik özelliklere sahiptir. Çekme özellikleri arasında 730 MPa verim mukavemeti, 845 MPa nihai çekme mukavemeti ve yüzde 17 uzama bulunur. Bu mekanik özellikler, metal enjeksiyon kalıplı cerrahi implant uygulamaları için ASTM F2885-17 standartları tarafından belirlenenlerin bile üstündedir.

Desktop Metal’in kurucu ortağı ve CTO’su Jonah Myerberg, “Titanyum, bağlı metal 3B baskı için zorlu bir malzeme olmuştur, çünkü hem toz formunda son derece reaktiftir hem de sinterlenmesi zordur,” dedi. “Studio System 2 çözümümüz aracılığıyla 3B baskı için en yaygın titanyum alaşımı olan Ti64’ü piyasaya sunan ilk şirket olmaktan heyecan duyuyoruz ve yüksek performanslı titanyum parçaların daha erişilebilir üretimine kapı açıyoruz.”

Uzaydaki nesneleri izlemeye ve temizlemeye odaklanan yeni bir uydu şirketi olan Privateer Space’in kurucularından Steve Wozniak, “Titanyumlu 3B baskı, malzemenin karmaşık ve hafif tasarımları destekleme yeteneği nedeniyle havacılık gibi endüstrilerde son derece değerlidir.” dedi. “Studio System 2 ile Privateer Space ekibi, uydu tasarımımızın ve fırlatmamızın önünü açmak için gereken uygun fiyatı ve hafif malezemeyi elde etmemizi sağlayacak. Bu teknoloji, şirketlerin uzaydaki yenilikleri hızlandırmasına yardımcı olmada gerçekten fark yaratıyor ve Desktop Metal’in yaptığı malzeme geliştirmeleri sayesinde, gelecek nesiller için iş birliği yapmak ve alanı erişilebilir tutmak için inanılmaz bir fırsat sağlıyor.”

Titanyum – Anahtar Uygulamalar

Studio System 2 aracılığıyla Ti64 parçaları, eski toz yatak füzyon 3D baskı alternatiflerine göre daha erişilebilir bir platformda mükemmel mekanik özellikler ve korozyon direnci gösterir. Anahtar kullanımlarına örnek olarak şunlar verilebilir:

Makine Braketi

Bu makine braketi, gerekli fonksiyonel mukavemeti ve sertliği korurken ağırlığı ve malzemeyi azaltmak için 17-4PH paslanmaz çelik yerine, gyroid kafes dolgusu ve titanyum kullanılarak tasarlanmıştır. Ortaya çıkan geometrinin karmaşıklığı nedeniyle geleneksel üretim süreçleri kullanılarak üretilmesi imkansızdır. 3D baskı Bu yeni tasarımı, Studio System 2’de Ti64 ile yazdırmak parça ağırlığını yüzde 59 oranında azaltıyor.

Teleskop Odak Halkası

Küçük teleskop odak halkaları, lensleri konumlandırmak ve odaklamak için kullanılan birden fazla motora sahip mobil teleskoplarda lensleri yerinde tutmak için kullanılır. Halkaların titanyumdan 3B olarak basılması, tüm bileşenlerin hafif olmasını sağlayarak daha küçük motorların kullanılmasına olanak sağlar, bileşenlerdeki aşınmayı ve montajın genel maliyetini azaltır. Genellikle bu parça, geleneksel üretim süreçlerini kullanarak pahalı araçlar veya özel fikstürlere yatırım yapmayı gerektirir ve düşük hacimlerde üretilir. Studio System 2, 24 saatten kısa bir sürede altı odak halkasına kadar baskı yapabilir ve bunlar da birkaç gün içinde kuruluma hazır olur.

Drone Bağlantısı

Bir drone bağlantısı, iki tertibatı bir drone çerçevesi üzerinde birbirine bağlamak için kullanılır. Drone’larla ilgili en büyük zorluklardan biri, genelde drone’un ağırlığına göre belirlenen pil ömrüdür. Bağlantılarının titanyumdan üretilmesi, drone çerçevesi için gerekli yapısal bütünlüğü korurken önemli ölçüde ağırlığının azalmasını sağlar. Studio System 2, bu parçayı seri üretime taşımadan önce haftada 15 ila 25 parçaya kadar düşük hacimli üretimi destekler, üstelik parçalar için herhangi bir ardıl işleme gerekmez.

Yakıt Enjektör Nozülü

Yakıt enjektör nozülleri, yakıtın itici güç için bir brülöre sürülmesinden sorumlu parçalardır. Havacılık endüstrisinde güvenli operasyonlar için kritik önem taşırlar. Bu bölüm, gelişmiş brülör performansı sağlayabilecek, ancak geleneksel üretim süreçleri kullanılarak oluşturulması imkansız olan dahili kanallara sahiptir. Titanyum, nozül hafif olmasına rağmen aşırı sıcağa ve basınca dayanabilmesi gerektiğinden, bu uygulama için önemli bir malzemedir. Mühendisler, nozüllerin Studio System 2 ile 24 saatten kısa sürede basılan, yaklaşık dört tasarım versiyonunu sadece birkaç gün içinde test edebilir.

Studio System 2 – Ofis Dostu Metal 3B Baskı

Studio System 2, Desktop Metal’in tescilli Bound Metal Deposition™ (BMD) teknolojisiyle parça üreten ofis dostu, metal eklemeli bir üretim sistemidir. Kolay, iki adımlı süreç neredeyse tamamen otomatik bir deneyim sağlarken, genellikle metal 3B baskı ile ilişkili gevşek tozları ve tehlikeli lazerleri ortadan kaldırır. Bir yazıcı ve fırından oluşan Studio System 2, olağanüstü yüzey kalitesi ve yüksek performanslı mekanik özelliklere sahip çok çeşitli karmaşık geometrilerin şirket içi düşük hacimli üretimini kolaylaştırır.

Studio System 2, 316L paslanmaz çelik ve Ti64’ün yanı sıra 17-4PH paslanmaz çelik, 4140 düşük alaşımlı çelik, H13 takım çeliği ve bakır dahil olmak üzere daha önce Studio System tarafından desteklenen tüm malzemelerle uyumludur. Studio System 2’nin kolaylaştırılmış, iki adımlı sürecinden yararlanan geniş ek malzeme portföyü ve bu yıl piyasaya sürülmesi planlanan yeni sürümleri, şu an geliştirme aşamasında.