Üç boyutlu yazıcı teknolojisinde devrim yaratan Desktop Metal önümüzdeki 10 yıla damga vuracak!

Üretim maliyetlerini düşürerek tasarımı özgür kılan Desktop Metal, prototip ve seri üretimde rakiplerinin önüne geçiyor. Önemli sektör devlerinden yatırım alarak bugün 1,5 milyar dolar değerine ulaşan Desktop Metal, ABD tarihinde en hızlı çıkış yakalayan firmalar arasında yer alıyor.

Her geçen güç üç boyutlu yazıcıların hayatımızda daha etkin bir rol oynadığına tanıklık ediyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte başta inşaat olmak üzere birçok sektöre yeni bir soluk ve yorum getirecek üç boyutlu yazıcı alanında son dönemin öne çıkan firmalarından biri de Desktop Metal. Desktop Metal hammaddesi metal olan üç boyutlu baskı çözümleri geliştiren yenilikçi bir firma. 2015 yılında Massachusetts’te kurulan ve Google, BMW, Ford gibi sektör devlerinden yatırım alarak bugün 1,5 milyar dolar değerine ulaşmayı başaran Desktop Metal, ABD tarihinde en hızlı çıkış yakalayan firmalar arasında yer alıyor.

Nasıl bir değişim yaratıyor?

Desktop Metal, eklemeli üretim (additive manufacturing) ya da genel olarak üç boyutlu baskı olarak tanımlanabilecek bu alanda fark yaratmasının altında yüksek üretim maliyeti ve sürecin başlı başına uzun zamana yayılması gibi kendine has zorluklara sahip metal maddesini kelimenin tam anlamıyla bükmesi yatıyor. Desktop Metal, metali kullanan ilk üç boyutlu yazıcıyı üreten firma değil. Ancak rakiplerine göre yirmi kat daha ucuz ve saatte 8200 santimetre küp baskı kapasitesi ile yüz kata kadar hızlı olması Desktop Metal’i rakiplerinden birkaç adım önde tutuyor.

Esnek ve Düşük Maliyetli Paket: Studio System

Düşük maliyet ve yüksek hız gibi avantajlar özellikle prototip maliyetlerini düşürmek isteyen sağlık ve teknoloji gibi birçok firmanın işini kolaylaştırıyor. Desktop Metal, atölye ve ofislerde bile rahatlıkla kullanılabilecek boyutlarda çözümler geliştiriyor ve bunu geleneksel yöntemlere göre çok daha düşük maliyetle müşterilerine sunuyor. Studio System ismi verilen bir yazıcı ve mikrodalga özellikli en karmaşık üç boyutlu parçaları bile üretebilecek gelişmiş bir fırından oluşan paket ile hemen üretime geçmek mümkün.

Production System ile Seri Üretim bir Rüya Değil

Günümüzde daha çok Studio System ve prototip üretimi ile öne çıkan Desktop Metal,
esnek ve modüler yapı sayesinde firmalar, ihtiyaçları doğrultusunda daha gelişmiş sistemlere de rahatlıkla geçiş yapabiliyorlar. Zaten Fulop’un en büyük hedefi ise Studio System’in ağabeyi olarak yorumlanabilecek Production Sytem üzerinde seri üretimin tamamının gerçekleşmesi. Bir yıl içerisinde yüz elli metrik ton metali işleyebilen Production System ile kısa bir süre öncesine kadar rüya olarak görülen bu vizyonun gerçek olması artık an meselesi.

Tasarımı Yeniden Tasarlamak

Desktop Metal, başta otomobil olmak üzere birçok sektörde görülen tasarım tıkanması konusunu çözebilir. Daha farklı ya da uçuk çizgilere geçmek isteyen tasarımcıların karşısında sürekli olarak kalıp maliyetleri çıkıyor ve geri adım atılarak daha güvenli ve tanıdık eski yollara dönülüyor. Fulop’a göre rüzgar tersine dönebilir. “Geleneksel anlamda tasarımların sınırları belli. Ancak Desktop Metal olarak parça başına maliyetleri düşürerek genel olarak özgür tasarımın önünü açıyoruz. Fizik ve matematik bazlı hesaplama modellerimiz ve 250μm çözünürlük sunan gelişmiş yazıcı kafamız ile daha önce eşi benzerine rastlanmamış ürünleri karşımıza çıkarabilir. Ellinci yılına vardığımız dördüncü sanayi devriminde artık daha az parça kullanarak daha işlevsel modellere geçiş sürecindeyiz,” diyor Fulop. Anlattıkları tam da otomobil sektörü için can simidi niteliğinde. Zaten bu yüzden BMW ve Ford’dan ilk günden beri yatırım alması tesadüf değil. Fulop’a göre günlük hayatımızda kullanılan en sıradan ürünlerde bile oldukça yenilikçi tasarımlar görebiliriz.

Konvansiyonel ve Yenilikçi Yöntemlerin Birlikteliği

Desktop Metal’in diğer kurucu ortağı ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı olarak görev yapan Jonah Myerberg’e göre endüstri devrimin yerini dijital fabrikalara bıraktığı bu geçiş döneminde endüsriyel robotik, kalite kontrolü için bilgisayar vizyonu gibi gelişmiş üretim gibi konulardan bahsederken 3D baskı sistemlerini atlamak gerçekçi olmaz. “Ancak değişim bazılarının çekindiği gibi 3D teknolojisinin geleneksel yöntemi öldürmesi şeklinde olmak zorunda değil,” diyor Myerberg ve ekliyor, “vizyonumuz geliştirdiğimiz yeni teknolojinin mevcut sisteme entegre olup uyum içinde gelişmesi ve eski yöntemlerin boşluklarını doldurması.” Özellikle her geçen gün maliyetleri nedeniyle birçok sektörde daha az tercih edilen yedek parça üretimi Desktop Metal ile tarih olabilir. Hatta bu özelliği kullanan yeni firmalar sadece yedek parça üretmekle kalmayıp kişiye özel üretimi erişilebilir fiyattan sağlayabilir. Dolayısıyla geleceğin kişiselleştirilmiş ürün beklentilerini Desktop Metal ile karşılayıp yeni iş sahaları oluşturulabilir.

Önümüzdeki dönemde Dektop Metal ismine daha sık rastlayacağız. Özellikle CNC tezgah ve metal işlerinin genel çözümü Shop System ve fiber malzeme kullanan inovatif teknolojileri ile Dektop Metal henüz yolun başında. Bu iki sistemin de yeterince olgunlaştığına kanaat getirdiğinde firma yetkilileri halka açılma kararını da açıklayacak. Dolayısı ile işini büyütmek isteyen herkesin takipte kalmasında yarar var.