PLM/PDM Danışmanlık Hizmetleri

Kurulum

3D Experience/Enovia On Premise ve On Cloud olmak üzere iki farklı seçenekle kullanıcılara sunulmaktadır. On Premise yani lokal server üzerinde tüm süreçlerin yönetileceği şekilde bir kullanım tercih edildiği durumda, server kurulumu için belirli bir çalışma gerekmektedir. Satın alınan PLM içeriği ve onunla birlikte gelen aplikasyonların çeşitlerine göre bu kurulum süreci 3 ile 8 gün gibi bir zaman diliminde tamamlanabilmektedir.

Implementasyon

PLM (Ürün Yaşam Döngüsü) aslında bir süreç yönetimidir. Tasarım, analiz, imalat, BOM, satın alma, doküman yönetimi gibi tüm süreçler PLM programları üzerinden yönetilmektedir. Bir PLM programına sahip olmak kadar o programı doğru kullanmak da önemlidir. Bunun için ise PLM Programını satın alan firmanın tüm süreçlerini doğru analiz edip, kurgulamak ve PLM sistemine aktarmak gerekmektedir. İmplementasyon süreci olarak adlandırılan bu süreçte firmadan alınan verilere göre bir yol haritası çıkarılır ve sonrasında tüm süreçlere uygun bir PLM yapısı oluşturulur. Bu süreç PLM hizmetinin en önemli aşamalarından biridir.

Canlıya Geçiş

Implementasyon sürecinde genellikle orijinal firma dataları ve dokümanları yerine örnek parçalar ve dokümanlar kullanılır. Aynı zamanda örnek bir test ortamı oluşturulur. Test ortamında kurgulanan ve denenen süreçler bir sonraki aşama olan canlıya geçiş aşamasında artık firma dataları ve firmanın kendi gerçek ortamında kullanılmaya başlar. Bu sürecin sonunda artık PLM kurgusu ve süreçleri tamamlanmış ve sistem kullanıma hazır duruma gelmiş olacaktır.

On The Job Uygulama

Canlıya geçiş aşaması sonrasında firma süreçleri ve PLM  programlarının kullanımı ile ilgili firmanın kendi dataları ve gerçek verileri kullanılarak uygulamalı kullanıcı eğitimleri verilir. Sürecin bu son aşaması PLM’in doğru kullanılması ve bu konudaki tecrübenin doğru aktarılması açısından oldukça önemlidir. Bu son aşama ile birlikte PLM süreci tamamlanmış olur. Bu aşamalar dışında kullanım sırasında oluşacak problemlerin çözümü için ‘uzaktan destek’ veya ‘yerinde destek’ hizmetleri de verilmektedir.